2 169 000 SEK
Omsättning
▲ 13,2%
726 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34%
62%
Soliditet
Mycket God
33,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 040 849 SEK
Skulder:-1 749 720 SEK
Substansvärde:2 516 129 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med starka grundläggande nyckeltal men oroande trendförändringar. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,2% och soliditeten på 62,0% indikerar ett grundmurat företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Omsättningen har ökat med 13,2% till 2,2 miljoner SEK, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat kraftigt med 34,0% trots högre omsättning. Denna divergens mellan omsättningstillväxt och resultatminskning tyder på ökade kostnader eller särskilda utlägg som påverkat lönsamheten. Tillgångarna har minskat något medan eget kapital har stärkts avsevärt, vilket kan indikera en omstrukturering eller förändrad affärsmodell.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom tre distinkta områden: flygfotografering, stuguthyrning samt hälso- och sjukvård. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara de höga vinstmarginalerna genom diversifierade intäktskällor. Kombinationen av tjänster (flygfotografering och hälso-/sjukvård) och fastighetsrelaterad verksamhet (stuguthyrning) ger en stabil intäktsbas men med olika kostnadsstrukturer och säsongsvariationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 100 000 SEK till 726 000 SEK, en nedgång på 374 000 SEK eller 34,0%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning indikerar betydande kostnadsökningar eller extraordinära utgifter.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 089 858 SEK till 2 516 129 SEK, en tillväxt på 426 271 SEK eller 20,4%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 726 000 SEK har tillförts eget kapital, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 917 428 SEK till 2 184 369 SEK, en tillväxt på 266 941 SEK eller 13,2%. Detta visar på en god försäljningsutveckling och marknadstillväxt inom företagets verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 374 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar på 44 117 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetsområden
  • Stor skillnad mellan omsättningstillväxt (+13,2%) och resultatutveckling (-34,0%) visar på kostnadsökningar som äter upp vinstmarginaler

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,2% visar på stark lönsamhet i kärnverksamheten
  • Eget kapital ökade med 426 271 SEK till 2,5 miljoner SEK, vilket ger god expansionsmöjligheter
  • Omsättningstillväxt på 13,2% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Hög soliditet på 62,0% ger finansiell stabilitet och investeringsmöjligheter