4 943 172 SEK
Omsättning
▲ 46,2%
1 175 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,1%
72,4%
Soliditet
Mycket God
23,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 273 761 SEK
Skulder:-626 558 SEK
Substansvärde:1 647 203 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företagets omsättning har ökat med 46%. Det beror på att utförandekapaciteten har förstärkts under räkenskapsåret med en ny underentreprenör, vilken utbildat 6 tekniker. Denna förstärkning kommer att vara positiv för verksamheten, framförallt i Mälardalen. Nya underentreprenörer/samarbetspartners bearbetas för att ytterligare kunna stärka marknaden.Lågkonjunktur i byggbranschen har delvis präglat omsättningen, flertalet entreprenader har lagts åt sidan i väntan på nya budgeterade medel hos beställare.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har förstärkt sin utförandekapacitet med en ny underentreprenör som utbildat 6 tekniker
  • Den nya kapaciteten förväntas vara särskilt positiv för verksamheten i Mälardalen
  • Företaget bearbetar nya underentreprenörer och samarbetspartners för att ytterligare stärka marknadsnärvaron
  • Lågkonjunktur i byggbranschen har påverkat omsättningen negativt genom att flera entreprenader lagts på is

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Conduct Air AB visar ett mycket positivt utvecklingsmönster med stark tillväxt över hela linjen. Företaget har en exceptionellt hög vinstmarginal på 23,8% och en mycket stark soliditet på 72,4%, vilket indikerar en sund finansiell struktur. Den kombinerade tillväxten i omsättning (+46,2%), resultat (+13,1%) och eget kapital (+33,8%) visar att företaget inte bara växer snabbt utan också bygger kapital och lönsamhet. Den höga soliditeten ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Conduct Air AB är ett specialiserat företag som erbjuder AEROSEAL-metoden för tätning av läckande ventilationskanaler. Metoden är patenterad och unik genom att den tätar kanaler från insidan utan rivningsarbeten. Företaget verkar i hela Sverige utom Skåne och arbetar både med egna team och underentreprenörer. Verksamheten fokuserar på fastighetsbolag och allmännyttan, särskilt inom miljonprogrammet där energibesparingar och förbättrad luftkvalitet är centrala värden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 039 000 SEK till 1 175 000 SEK, en ökning på 136 000 SEK eller 13,1%. Resultattillväxten var lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar i expansion.

Soliditet: Soliditeten på 72,4% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stabil finansiell struktur med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 231 373 SEK till 1 647 203 SEK, en tillväxt på 415 830 SEK eller 33,8%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 1 175 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 381 444 SEK till 4 943 172 SEK, en tillväxt på 1 561 728 SEK eller 46,2%. Denna kraftiga tillväxt beror på förstärkt utförandekapacitet genom en ny underentreprenör med 6 utbildade tekniker.

Huvudrisker

  • Lågkonjunkturen i byggbranschen fortsätter att påverka beställningsvolymen negativt
  • Företagets beroende av ett enda produktkoncept (AEROSEAL) skapar sårbarhet vid marknadsförändringar
  • Expansionen med underentreprenörer innebär kvalitets- och koordineringsutmaningar

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 46,2% visar stark marknadsacceptans
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,8% indikerar effektiv verksamhet och prissättningskraft
  • Miljö- och energimål i samhället driver efterfrågan på energieffektiva lösningar
  • Utökad kapacitet genom nya underentreprenörer möjliggör ytterligare tillväxt
  • Hög soliditet ger finansiell styrka för expansion och investeringar