2 571 079 SEK
Omsättning
▲ 16,2%
-65 349 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,2%
26,9%
Soliditet
God
−2,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:458 012 SEK
Skulder:-334 828 SEK
Substansvärde:123 184 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i omsättning och resultat men samtidigt oroande tecken på kapitalförsämring. Omsättningen har ökat med 16,2% till 2,6 miljoner SEK och förlusten har minskat kraftigt med 84,2%, vilket indikerar att verksamheten växer och att kostnadskontrollen förbättras. Dock är det negativa resultatet på -65 349 SEK fortfarande problematiskt, och det egna kapitalet har minskat med 34,7% till endast 123 184 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme. Soliditeten på 26,9% är acceptabel men under press från de löpande förlusterna. Företaget verkar vara i en omställningsfas där tillväxten inte ännu genererat lönsamhet, och kapitalbasen urholkas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilvård i hyrda lokaler med säte i Skövde. Verksamheten är kapitalintensiv med investeringar i utrustning och lokaler, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 458 012 SEK trots den begränsade omsättningen. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig, vilket ställer krav på effektiv drift och kundtillväxt för att nå lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på -413 300 SEK till -65 349 SEK, en minskning av förlusten med 347 951 SEK. Den kraftiga förbättringen tyder på bättre kostnadskontroll eller högre marginaler, men att resultatet fortfarande är negativt är en utmaning.

Soliditet: Soliditeten på 26,9% innebär att över en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger viss buffert, men trenden är negativ på grund av de återkommande förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 188 533 SEK till 123 184 SEK, en nedgång på 65 349 SEK. Minskningen är direkt kopplad till årets negativa resultat, vilket urholkar företagets kapitalbas och finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 219 120 SEK till 2 571 079 SEK, en positiv tillväxt på 351 959 SEK eller 16,2%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter, troligtvis genom fler kunder eller högre priser.

Huvudrisker

  • Företaget har genererat förluster två år i rad, senast -65 349 SEK, vilket kontinuerligt urholkar det egna kapitalet.
  • Eget kapital har minskat kraftigt med 34,7% på ett år till endast 123 184 SEK, vilket begränsar möjligheten till framtida investeringar och ökar beroendet av extern finansiering.
  • Tillgångarna minskade med 7,5% till 458 012 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 16,2% till 2 571 079 SEK visar att företaget har en marknad och lyckas attrahera fler kunder.
  • Resultatet förbättrades dramatiskt med 84,2%, vilket visar att företaget har god potential att nå lönsamhet om trenden fortsätter.
  • Den hyrda verksamhetsmodellen ger flexibilitet och lägre fasta kostnader jämfört med att äga lokaler, vilket är fördelaktigt under en tillväxtfas.