669 000 SEK
Omsättning
▲ 38,2%
-39 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 680%
17%
Soliditet
Stabil
−5,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:339 418 SEK
Skulder:-283 172 SEK
Substansvärde:56 246 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar men samtidigt försämrad lönsamhet. Omsättningen ökade med 38,2% till 669 120 SEK, vilket indikerar en aktiv marknadsposition och framgångsrik försäljning. Tillgångarna mer än fördubblades (+120,8%) till 339 418 SEK, vilket tyder på betydande investeringar. Trots detta försämrades resultatet kraftigt från -5 000 SEK till -39 000 SEK (-680%), vilket visar att kostnaderna växte snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 17,0% och den negativa vinstmarginalen på -5,8% pekar på en utmanande finansiell struktur där företaget balanserar mellan tillväxt och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom catering och fordonsreparationer, två olika men båda serviceinriktade branscher. Catering kräver ofta investeringar i utrustning och personal, medan fordonsreparationer kan kräva specialverktyg och auktorisationer. Kombinationen av dessa verksamheter kan skapa synergier men också kräva bred kompetens och kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades markant från en förlust på 5 000 SEK till en förlust på 39 000 SEK. Denna försämring med 34 000 SEK (-680%) indikerar att kostnaderna (kanske relaterade till den höga tillväxten) har ökat i snabbare takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 17,0% är låg och ligger under en generell riktlinje om 20-25%. Detta innebär att företaget är starkt beroende av skulder för att finansiera sin verksamhet, vilket ökar den finansiella risken.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 45 106 SEK till 56 246 SEK, en tillväxt på 11 140 SEK eller 24,7%. Denna ökning, trots ett negativt resultat, tyder på att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget för att finansiera tillväxten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 483 790 SEK till 669 120 SEK, en positiv tillväxt på 185 330 SEK eller 38,2%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Den kraftigt försämrade lönsamheten med en förlust på 39 000 SEK och en negativ vinstmarginal på -5,8% är den främsta risken och hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Den låga soliditeten på 17,0% indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 120,8% till 339 418 SEK kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning, vilket skapar likviditetsrisk.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 38,2% till 669 120 SEK visar på ett efterfrågat utbud och en god marknadsposition som kan utnyttjas för framtida lönsamhet.
  • Investeringarna som reflekteras i den höga tillgångstillväxten kan ligga till grund för framtida effektiviseringar och skalfördelar.
  • Ökningen av eget kapital med 24,7% till 56 246 SEK visar ägarnas engagemang och vilja att stötta företagets tillväxt.