624 244 SEK
Omsättning
▼ 3,3%
450 397 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,3%
86,3%
Soliditet
Mycket God
72,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 459 128 SEK
Skulder:-199 708 SEK
Substansvärde:1 259 420 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men negativa tillväxttrender. Den mycket höga vinstmarginalen på 72.2% och soliditeten på 86.3% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Trots detta uppvisar bolaget en nedåtgående trend i både omsättning (-3.3%) och resultat (-7.2%), vilket kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller prispress. Den starka kapitaltillväxten på 14.3% visar dock att företaget fortsätter att bygga finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom sjukvård, vilket typiskt är en tjänstebaserad verksamhet med låga kapitalkrav och höga marginaler. Den registrerade verksamheten sedan 2017 indikerar ett etablerat företag snarare än ett nystartat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 485 607 SEK till 450 397 SEK, en minskning med 35 210 SEK eller -7.2%. Resultatnedgången var proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera något lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 86.3% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 101 796 SEK till 1 259 420 SEK, en tillväxt på 157 624 SEK eller +14.3%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 450 397 SEK, vilket visar stark kapitalackumulering.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 645 510 SEK till 624 244 SEK, en nedgång med 21 266 SEK eller -3.3%. Detta kan tyda på färre konsultuppdrag eller lägre faktureringsnivåer.

Huvudrisker

  • Fortsatt nedgång i omsättning på -3.3% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Resultatet sjönk med -7.2% trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar sårbarhet för verksamhetsminskning
  • Brist på omsättningstillväxt kan begränsa framtida expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 86.3% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 72.2% visar på extremt effektiv kostnadskontroll och lönsamhetspotential
  • Tillgångstillväxt på +4.0% visar att företaget fortsätter att investera i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 157 624 SEK till 1 259 420 SEK, vilket ger en stabil bas för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelseresultat (-7.2%) och omsättning (-3.3%) men positiva trender i balansräkningens poster med eget kapital (+14.3%) och tillgångar (+4.0%). Denna kombination av negativ resultatutveckling men positiv kapitaltillväxt är typiskt för ett moget företag som ackumulerar kapital men möter utmaningar i att växa sin verksamhetsvolym.