3 563 697 SEK
Omsättning
▲ 26,3%
187 702 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,3%
54,6%
Soliditet
Mycket God
5,3%
Vinstmarginal
Stabil
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-09-12

Substansvärdering

Tillgångar:819 563 SEK
Skulder:-336 676 SEK
Substansvärde:310 840 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Bolaget har efter räkenskapsåret avslutat ett större uppdrag som under flera år utgjort stommen i bolagets verksamhet. Fr.o.m. sommaren 2022 kommer bolagets verksamhet att bedrivas i väsentligt mindre omfattning.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har efter räkenskapsåret avslutat ett större uppdrag som under flera år utgjort stommen i verksamheten.
  • Fr.o.m. sommaren 2022 kommer verksamheten att bedrivas i väsentligt mindre omfattning på grund av uppdragets avslut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 26,2% till 3,6 miljoner SEK indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men resultatet minskade med 16,3% till 187 702 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten. Soliditeten på 54,6% är dock stark och eget kapital ökade markant med 41,1%, vilket ger företaget god finansiell stabilitet trots den lönsamhetsminskning som noterats.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver cateringverksamhet med säte i Nordanstig och har varit verksamt sedan 2010. Som cateringföretag är verksamheten typiskt projektbaserad med beroende av större uppdrag och evenemang, vilket förklarar den betydande påverkan som förlusten av ett större uppdrag har på framtida verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 224 312 SEK till 187 702 SEK, en nedgång på 36 610 SEK eller 16,3%, trots den högre omsättningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 54,6% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 220 364 SEK till 310 840 SEK, en förbättring på 90 476 SEK eller 41,1%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 899 107 SEK till 3 568 910 SEK, en stark tillväxt på 669 803 SEK eller 26,2%, vilket indikerar framgångsrik försäljningsutveckling under 2022.

Huvudrisker

  • Förlusten av det stora uppdraget som utgjort verksamhetens stomme medför en betydande risk för kraftigt minskad omsättning och lönsamhet framöver.
  • Resultatet minskade med 16,3% till 187 702 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar problem med kostnadskontroll eller marginaltryck.
  • Övergång till verksamhet i väsentligt mindre omfattning från sommar 2022 skapar osäkerhet kring företagets framtida lönsamhet och överlevnad.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 54,6% ger företaget god finansiell styrka att hantera den förestående omställningen och söka nya uppdrag.
  • Omsättningen växte kraftigt med 26,2% till 3 568 910 SEK, vilket visar på förmåga att generera intäkter trots utmaningar.
  • Eget kapital ökade med 41,1% till 310 840 SEK, vilket ger ett starkt kapitalunderlag för att investera i ny verksamhet och ersätta det förlorade uppdraget.