1 486 009 SEK
Omsättning
▲ 2,3%
397 963 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,6%
79,8%
Soliditet
Mycket God
26,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-04

Substansvärdering

Tillgångar:616 805 SEK
Skulder:-117 562 SEK
Substansvärde:464 243 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tendenser i tillgångsstrukturen. Den mycket höga vinstmarginalen på 26.8% och soliditeten på 79.8% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag. Dock visar en negativ resultattillväxt på -5.6% och en markant minskning av tillgångarna med -9.8% att företaget möjligen genomgår en omstrukturering eller har sålt av tillgångar. Omsättningen växer marginellt (+2.3%), vilket tyder på att kärnverksamheten fortfarande är intakt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kiropraktorsklinik med undersökning, behandling och rehabilitering samt försäljning av hälsoprodukter och hälsokost via butik och e-handel. Denna kombination av tjänster och produktförsäljning är typisk för branschen och kan förklara den höga vinstmarginalen, då tjänsteverksamheten ofta har goda marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 23 652 SEK från 421 615 SEK till 397 963 SEK, en nedgång på 5.6%. Denna minskning av vinsten trots högre omsättning kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa delar av verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 79.8% är exceptionellt stark och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger en mycket god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 15 049 SEK från 449 194 SEK till 464 243 SEK, en tillväxt på 3.4%. Ökningen är direkt kopplad till årets resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 33 983 SEK från 1 452 026 SEK till 1 486 009 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 2.3%. Detta visar en stabil kundbas och en långsam men positiv utveckling i försäljningen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 23 652 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller tryckta priser som kan hota framtida lönsamhet.
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 67 031 SEK (från 683 836 SEK till 616 805 SEK), vilket kan indikera att företaget sålt av tillgångar för att finansiera verksamheten eller betala av skulder.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 26.8% visar på en mycket effektiv verksamhet med god prissättningskraft.
  • Den extremt höga soliditeten på 79.8% ger företaget utrymme att investera i tillväxt eller ta lån till förmånliga villkor om så önskas.
  • En liten men positiv omsättningstillväxt på 2.3% visar att efterfrågan på företagets tjänster och produkter är stabil.