20 880 000 SEK
Omsättning
▼ 23,1%
48 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 98,9%
51%
Soliditet
Mycket God
0,2%
Vinstmarginal
Låg
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-16

Substansvärdering

Tillgångar:12 243 498 SEK
Skulder:-5 388 029 SEK
Substansvärde:4 181 469 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har ändrat räkenskapsår till januari-december och har därför ett förkortat räkenskapsår (8 månader) till bokslutsdatum.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har ändrat räkenskapsår till januari-december och har därför haft ett förkortat räkenskapsår på 8 månader till bokslutsdatum, vilket kan påverka jämförbarheten av siffror mellan år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en starkt försämrad lönsamhet trots en stabil finansiell struktur. Den dramatiska resultatnedgången på -98,9% från 4 255 000 SEK till 48 000 SEK, kombinerat med en betydande omsättningsminskning på -23,1%, indikerar allvarliga utmaningar i kärnverksamheten. Den positiva soliditeten på 51,0% och tillväxten i eget kapital på 19,6% ger dock ett visst skydd mot kortsiktiga problem. Företaget befinner sig i en omstruktureringsfas där det behöver återfå lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom konstruktion, tillverkning och försäljning av specialmaskiner och hanteringsutrustning samt legotillverkning med svetsning, skärande bearbetning och montering. Verksamheten omfattar även industriservice och valslagerhusservice. Som ett tillverkningsföretag med specialiserade produkter är det typiskt känsligt för konjunktursvängningar och kundprojektens storlek och timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 4 255 000 SEK till 48 000 SEK, en minskning på 4 207 000 SEK. Den extremt låga vinstmarginalen på 0,2% jämfört med tidigare år indikerar allvarliga lönsamhetsproblem eller ovanligt höga kostnader under året.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer eget kapital än skulder. Detta ger ett viktigt skydd mot kortsiktiga ekonomiska utmaningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 495 091 SEK till 4 181 469 SEK trots det låga resultatet, vilket kan tyda på inskjutet kapital eller omvärderingar. Ökningen på 686 378 SEK (+19,6%) stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 26 447 266 SEK till 21 458 568 SEK, en nedgång på 4 988 698 SEK (-18,9%). Denna betydande minskning kan bero på färre större projekt, förlorade kunder eller konjunkturnedgång i branschen.

Huvudrisker

  • Den dramatiska resultatnedgången på 4 207 000 SEK utgör den största risken för företagets långsiktiga överlevnad
  • Omsättningsminskningen på nästan 5 miljoner SEK indikerar förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Vinstmarginalen på endast 0,2% är otillräcklig för att finansiera framtida investeringar och tillväxt
  • Förändringen av räkenskapsår kan dölja säsongsmässiga variationer i verksamheten

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 51,0% ger utrymme för investeringar och omstrukturering utan extern finansiering
  • Tillväxten i eget kapital med 686 378 SEK visar att ägarna fortsätter att stödja företaget
  • Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning och service kan ge stabilare intäkter över tid
  • Företagets långa etablering sedan 1997 ger erfarenhet och kundrelationer att bygga på

Trendanalys

Företaget visade en stark positiv utveckling under 2021-2023 med stadigt växande omsättning och förbättrad lönsamhet, där vinstmarginalen ökade från 8,7% till 17,8%. År 2024 innebar dock ett kraftigt bakslag med en markant nedgång i samtliga nyckeltal. Omsättningen sjönk med över 25% jämfört med föregående år, vinstmarginalen kollapsade till 0,2% och det egna kapitalet halverades nästan. Soliditeten har försämrats kontinuerkt sedan 2022 och ligger nu på 51%, vilket indikerar ökad skuldsättning. Denna plötsliga nedgång efter tre framgångsrika år tyder på allvarliga utmaningar som påverkat både lönsamhet och finansiell stabilitet, och varnar för en osäker framtid om inte trenden bryts.