2 168 000 SEK
Omsättning
▲ 2,6%
402 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,7%
73,1%
Soliditet
Mycket God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
210 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 354 934 SEK
Skulder:-632 837 SEK
Substansvärde:1 722 097 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Den höga soliditeten på 73.1% indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning, men resultatet har minskat trots ökad omsättning. Tillgångarna har minskat medan eget kapital har ökat markant, vilket tyder på en omstrukturering eller utdelning av tillgångar. Företaget verkar vara i en fas där det prioriterar kapitalstyrka framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förvaltning av aktier, ekonomikonsultverksamhet, redovisning, fastighetsmäkleri och tävlingsverksamhet inom motorsport. Den breda verksamhetsprofilen med tjänsteinriktade verksamheter förklarar den relativt låga omsättningen i förhållande till det höga eget kapitalet, vilket är typiskt för holdingbolag och investeringsbolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 431 000 SEK till 402 000 SEK (-6.7%), vilket indikerar lägre lönsamhet trots högre omsättning, möjligen på grund av ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsområden.

Soliditet: Soliditeten på 73.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell styrka och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade betydande från 1 511 096 SEK till 1 722 097 SEK (+14.0%), vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 112 630 SEK till 2 168 492 SEK (+2.6%), vilket visar en stabil men blygsam tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på -6.7% trots ökad omsättning kan indikera tryckta marginaler eller ökade kostnader
  • Minskande tillgångar från 2 465 713 SEK till 2 354 934 SEK (-4.5%) kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Blygsam omsättningstillväxt på endast +2.6% visar begränsad expansion i verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 73.1% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital på +14.0% förbättrar företagets finansiella styrka
  • Hög vinstmarginal på 18.6% trots resultatminskning visar att verksamheten fortfarande är lönsam

Trendanalys

Företaget visar positiv utveckling i eget kapital (+14.0%) och omsättning (+2.6%) men negativ trend i resultat (-6.7%) och tillgångar (-4.5%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar ett kvalitetsföretag som genomgår en omställningsfas med fokus på kapitalstyrka snarare än tillväxt.