1 111 000 SEK
Omsättning
▼ 23,5%
521 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,7%
83,9%
Soliditet
Mycket God
46,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 800 114 SEK
Skulder:-55 777 SEK
Substansvärde:1 510 337 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande negativa tillväxttrender. Den mycket höga soliditeten på 83.9% och vinstmarginalen på 46.9% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet per såld krona. Dock uppvisar bolaget en markant nedgång i både omsättning (-23.5%) och resultat (-41.7%), vilket tyder på utmaningar i kommersialiseringen eller förändrade marknadsförhållanden. Den positiva utvecklingen i eget kapital och tillgångar visar att företaget fortfarande bygger värde trots den operativa nedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom musikproduktion till film, reklam och spel med säte i Stockholm. Denna typ av kreativ verksamhet är ofta projektbaserad med varierande intäktsflöden, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 893 000 SEK till 521 000 SEK, en minskning med 372 000 SEK eller 41.7%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett betydande positivt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 83.9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 328 008 SEK till 1 510 337 SEK, en förbättring med 182 329 SEK eller 13.7%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 521 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 458 641 SEK till 1 111 198 SEK, en nedgång med 347 443 SEK eller 23.5%. Detta indikerar färre projekt eller lägre intäkter per projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 23.5% från 1 458 641 SEK till 1 111 198 SEK indikerar potentiella problem med kundanskaffning eller marknadsförhållanden
  • Resultatnedgång på 41.7% från 893 000 SEK till 521 000 SEK visar på ökade kostnader eller lägre marginaler per projekt
  • Fortsatt nedgångstrend kan äta upp den starka kapitalbasen över tid trots hög soliditet

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 83.9% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande hög vinstmarginal på 46.9% visar att kärnverksamheten är lönsam när projekt finns
  • Tillgångstillväxt på 5.5% till 1 800 114 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad trots utmaningar
  • Eget kapital ökade med 13.7% till 1 510 337 SEK, vilket stärker den finansiella basen