914 117 SEK
Omsättning
▲ 29,5%
-1 770 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,5%
13,1%
Soliditet
Stabil
−0,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:596 545 SEK
Skulder:-518 352 SEK
Substansvärde:78 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringstendenser i rörelseresultatet men samtidigt strukturella utmaningar. Omsättningen har ökat markant med 29,5% vilket indikerar en positiv marknadsutveckling, och resultatet har förbättrats dramatiskt från en förlust på 347 016 SEK till nära nollresultat (-1 770 SEK). Dock visar balansräkningen oroande tecken med minskande tillgångar och eget kapital, vilket tyder på att företaget kanske har sålt av tillgångar eller investerat för lite för att stödja den ökade omsättningen. Den låga soliditeten på 13,1% är en betydande svaghet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom tillverkningsindustrin med fokus på additiva (3D-printing) och subtraktiva (fräsning, svarvning) tillverkningsmetoder samt erbjuder konsulttjänster inom produktutveckling och design. Denna verksamhetsmodell kräver ofta betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 596 545 SEK trots den låga omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på 347 016 SEK till en mycket liten förlust på 1 770 SEK. Denna förbättring med 345 246 SEK (99,5%) indikerar att företaget har blivit betydligt mer kostnadseffektivt och närmar sig break-even.

Soliditet: Soliditeten på 13,1% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta innebär att företaget har en begränsad finansiell buffert mot motgångar och kan ha svårigheter att få nya lån.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 79 963 SEK till 78 193 SEK, en nedgång på 1 770 SEK. Denna minskning motsvarar exakt årets resultatförlust, vilket bekräftar att inga ytterligare transaktioner som utdelning eller nyemission påverkade kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 705 654 SEK till 914 117 SEK, en positiv tillväxt på 208 463 SEK eller 29,5%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och att företaget lyckats expandera sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet (13,1%) vilket skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare finansiering.
  • Minskande tillgångar från 665 992 SEK till 596 545 SEK (-10,4%) kan tyda på att företaget säljer av kapacitet för att finansiera verksamheten, vilket hotar långsiktig tillväxt.
  • Företaget går fortfarande med förlust (-1 770 SEK) trots stark omsättningstillväxt, vilket visar att lönsamheten inte är säkrastad.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 29,5% visar att företagets erbjudande av additiv och subtraktiv tillverkning efterfrågas på marknaden.
  • Dramatisk resultatförbättring med 99,5% från föregående år visar att företaget har lyckats effektivisera sin verksamhet och styra upp kostnaderna.
  • Företaget är mycket nära break-even-point, vilket innebär att en marginell omsättningsökning eller ytterligare kostnadsoptimering kan leda till positivt resultat nästa år.