3 945 000 SEK
Omsättning
▲ 57,7%
1 270 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 86,5%
48,6%
Soliditet
Mycket God
32,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 316 685 SEK
Skulder:-2 117 765 SEK
Substansvärde:1 712 770 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den snabba expansionen tyder på ett företag som antingen genomgått en betydande skalningsfas eller etablerat sig på en växande marknad. Den höga vinstmarginalen på 32,2% kombinerat med en solid soliditet på 48,6% indikerar en sund balans mellan tillväxt och lönsamhet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med god kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Höör är registrerat 2019 och verkar inom en verksamhet som genererar hög lönsamhet baserat på den exceptionella vinstmarginalen. Den snabba tillväxten från 2,5 miljoner till nära 4 miljoner SEK i omsättning på ett år tyder på en verksamhet med god skalbarhet och marknadsefterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 681 000 SEK till 1 270 000 SEK, en ökning på 86,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 48,6% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 1 161 298 SEK till 1 712 770 SEK, en ökning på 47,5% som främst drivs av den starka resultatutvecklingen och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 500 513 SEK till 3 945 009 SEK, en tillväxt på 57,7% som visar en mycket stark marknadsutveckling och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 153,5% kan indikera stora investeringar som behöver hanteras noggrant för att upprätthålla lönsamheten
  • Rapid tillväxt kan medföra operativa utmaningar rörande kapacitet, personal och kvalitetskontroll
  • Förlitar sig på att upprätthålla den exceptionellt höga vinstmarginalen i konkurrensutsatta marknader

Möjligheter

  • Mycket stark lönsamhet med 32,2% vinstmarginal ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Hög soliditet på 48,6% ger god kapacitet för ytterligare finansiering av tillväxtinitiativ
  • Betydande omsättningstillväxt på 57,7% visar stark marknadsposition och efterfrågan på verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+57,7%), resultat (+86,5%), eget kapital (+47,5%) och tillgångar (+153,5%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket sund och balanserad tillväxt där företaget samtidigt expanderar sin verksamhet och förbättrar sin lönsamhet.