21 868 000 SEK
Omsättning
▲ 12,4%
2 008 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,3%
45,8%
Soliditet
Mycket God
9,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 774 140 SEK
Skulder:-2 588 832 SEK
Substansvärde:2 185 308 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Den höga omsättningsökningen på 12,4% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, men den kraftiga resultatminskningen på 28,3% tyder på att denna tillväxt inte har varit lönsam. Soliditeten på 45,8% är fortfarande acceptabel men den sjunkande trenden i eget kapital och totala tillgångar pekar på en utmanande period för företaget.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reliningsservice, skyddsrumsrenovering och råttbekämpning - en kombination av specialisttjänster inom infrastruktur och sanering. Denna verksamhetsmodell kräver ofta specialutrustning och expertis, vilket kan förklara de relativt höga tillgångsvärdena trots det begränsade eget kapitalet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 801 000 SEK till 2 008 000 SEK, en nedgång på 793 000 SEK eller 28,3%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 45,8% är relativt god och visar att företaget fortfarande har en stabil kapitalstruktur, men trenden är negativ jämfört med föregående år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 497 135 SEK till 2 185 308 SEK, en reduktion på 311 827 SEK eller 12,5%. Denna minskning korrelerar med det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 19 654 239 SEK till 21 880 691 SEK, en positiv tillväxt på 2 226 452 SEK eller 12,4%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 793 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 311 827 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Tillgångsminskning på 321 661 SEK kan tyda på avveckling av investeringar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12,4% visar att företaget har marknadsförtjänster
  • Vinstmarginal på 9,2% klassificeras som stabil trots nedgången
  • Soliditeten på 45,8% ger fortfarande goda möjligheter till framtida investeringar och finansiering