1 408 975 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
505 802 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 53,4%
92,2%
Soliditet
Mycket God
35,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 979 928 SEK
Skulder:-127 857 SEK
Substansvärde:1 725 522 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och soliditet. Med en vinstmarginal på 35,9% och soliditet på 92,2% opererar företaget på en exceptionellt hälsosam nivå. Alla nyckeltal visar positiv utveckling från föregående år, med särskilt stark resultattillväxt på 53,4%. Företaget verkar vara ett välskött konsultföretag med låga kapitalkrav och hög lönsamhet, vilket är typiskt för IT-konsultverksamhet med specialistkompetens.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom IT-säkerhet och systemutveckling. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga kapitalinvesteringar, höga marginaler och möjlighet till snabb skalning genom ökad omsättning med befintlig personalstyrka.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 329 782 SEK till 505 802 SEK, en ökning på 53,4% som indikerar förbättrad effektivitet eller högre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 92,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell styrka och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 574 474 SEK till 1 725 522 SEK, en tillväxt på 9,6% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 309 554 SEK till 1 408 975 SEK, en tillväxt på 7,6% vilket visar en stabil tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningstillväxt på 7,6% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar
  • Hög soliditet kan också ses som ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillräckligt i tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 35,9% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller prissänkningar för att konkurrera
  • Stark resultattillväxt på 53,4% visar på förbättrad effektivitet som kan skalas vid högre omsättning
  • Mycket hög soliditet på 92,2% ger möjlighet till investeringar i expansion eller uppköp utan extern finansiering

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+7,6%), resultat (+53,4%), eget kapital (+9,6%) och tillgångar (+19,6%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark uppgångsperiod med god operativ styrning.