784 000 SEK
Omsättning
▲ 32,9%
446 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 65,2%
67%
Soliditet
Mycket God
50,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 569 555 SEK
Skulder:-511 980 SEK
Substansvärde:1 057 574 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har räkenskapsåret en fortsatt ökad kundtillströmning, vilket har påverkat både omsättning och resultatet positivt jämfört med tidigare år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året haft en fortsatt ökad kundtillströmning som positivt påverkat både omsättning och resultat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 50,1% kombinerat med en soliditet på 67,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Den snabba tillväxten i både omsättning (+32,9%) och resultat (+65,2%) visar att företaget inte bara expanderar sin verksamhet utan också förbättrar sin lönsamhet. Den starka balansräkningen med tillgångstillväxt på +61,7% och eget kapitaltillväxt på +50,4% bekräftar en sund finansiell utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snöröjning, halkbekämpning, vårstädning samt service och underhåll inom industrin. Verksamheten inkluderar även tillverkning av smidesprodukter som galler till fönster och grindar. Denna diversifierade verksamhetsmodell med både service och tillverkning ger stabila intäktskällor året runt, vilket speglas i den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 270 000 SEK till 446 000 SEK, en ökning med 176 000 SEK eller 65,2%. Denna högre tillväxttakt än omsättningen visar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 703 049 SEK till 1 057 574 SEK, en tillväxt på 354 525 SEK eller 50,4%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och visar en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 590 388 SEK till 890 950 SEK, en tillväxt på 300 562 SEK eller 32,9%. Denna betydande ökning indikerar en stark marknadsposition och framgångsrik kundvärvning.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk om inte resurserna skalas upp i takt med ökad efterfrågan
  • Beroende av säsongsbetonad verksamhet (snöröjning/vårstädning) skapar säsongsvariationer i intäkterna
  • Koncentration av verksamhet i Göteborgsregionen kan skapa geografisk sårbarhet

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med ökad kundtillströmning ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt
  • Hög soliditet på 67,0% ger utrymme för investeringar i kapacitetsutökning och verksamhetsutveckling
  • Diversifierad verksamhet (service, underhåll och tillverkning) ger stabila intäktsflöden året runt
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 50,1% ger goda möjligheter till självfinansierad tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+32,9%), resultat (+65,2%), eget kapital (+50,4%) och tillgångar (+61,7%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.