1 098 022 SEK
Omsättning
▲ 6,2%
931 395 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,3%
86,4%
Soliditet
Mycket God
84,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-27

Substansvärdering

Tillgångar:3 489 683 SEK
Skulder:-404 497 SEK
Substansvärde:2 742 911 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med hög lönsamhet och robust kapitalstruktur. Alla nyckeltal pekar på en positiv trend med betydande förbättringar i både lönsamhet och tillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 84,8% och soliditeten på 86,4% indikerar en mycket effektiv verksamhet med minimala skulder. Företaget har genererat betydande kassaflöden och stärkt sin balansräkning avsevärt under året.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver hyrläkarverksamhet inom kardiologi och intern medicin, vilket typiskt sett är en verksamhet med höga kvalifikationskrav och specialistkompetens. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för konsultverksamheter med låga rörliga kostnader och höga timtaxor för specialister.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 829 352 SEK till 931 395 SEK, en ökning med 102 043 SEK eller 12,3%, vilket indikerar effektivitet förbättringar utöver omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 86,4% är exceptionellt hög och indikerar en mycket låg belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är nästan helt finansierat med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 304 692 SEK till 2 742 911 SEK, en tillväxt på 438 219 SEK eller 19,0%, vilket främst drivs av att större delen av årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 033 813 SEK till 1 098 022 SEK, en tillväxt på 6,2% som visar en stabil utveckling av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Beroende av ett begränsat antal hyrläkare eller kunder kan skapa sårbarhet vid personalomsättning eller förlust av större uppdrag
  • Regulatoriska förändringar inom hälso- och sjukvården kan påverka verksamhetsvillkoren negativt
  • Begränsad omsättningstillväxt på 6,2% jämfört med resultattillväxten kan indikera utmaningar att skala verksamheten ytterligare

Möjligheter

  • Mycket hög lönsamhet ger utrymme för investeringar i verksamhetsutveckling och expansion
  • Stark balansräkning med 2 742 911 SEK i eget kapital ger finansiell kapacitet för att ta tillvara på tillväxtmöjligheter
  • Expertis inom efterfrågade medicinska specialiteter ger konkurrensfördelar på hyrläkarmarknaden

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+6,2%), resultattillväxt (+12,3%), eget kapital tillväxt (+19,0%) och tillgångstillväxt (+18,4%). Den snabbare tillväxten i resultat jämfört med omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet. Den betydande tillgångstillväxten visar att företaget investerar i framtiden samtidigt som den finansiella styrkan förbättras.