1 463 000 SEK
Omsättning
▼ 41,7%
276 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,1%
98%
Soliditet
Mycket God
18,9%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:1 581 456 SEK
Skulder:-26 522 SEK
Substansvärde:1 554 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsåret slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal och mycket god soliditet indikerar de negativa tillväxttalen på över 40% i omsättning och 50% i resultat att företaget befinner sig i en svår period. Den starka balansräkningen med en soliditet på 98% ger dock en viss finansiell motståndskraft trots den dramatiska försämringen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av släpvagnar och därmed förenlig verksamhet med säte i Uppsala. Ett etablerat företag sedan 1994 som verkar i en nischad bransch med säsongsberoende och konjunkturkänsliga drag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 553 000 SEK till 276 000 SEK, en minskning med 277 000 SEK (-50,1%). Trots den stora minskningen kvarstår ett positivt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 98,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger en stark finansiell buffert trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 935 293 SEK till 1 554 934 SEK, en nedgång med 380 359 SEK (-19,6%). Minskningen beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 509 690 SEK till 1 463 084 SEK, en minskning med 1 046 606 SEK (-41,7%). Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41,7% indikerar allvarliga försäljningsproblem eller marknadsförlust
  • Resultatet halverades med 50,1% vilket hotar lönsamheten på sikt
  • Minskande eget kapital med 380 359 SEK försvagar företagets kapitalbas
  • Branschens konjunkturkänslighet kan förvärra den redan negativa trenden

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 98,0% ger utrymme för investeringar och omställning utan extern finansiering
  • Positivt resultat trots nedgång visar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Etablerat företag sedan 1994 med erfarenhet av tidigare konjunktursvängningar
  • Nischad verksamhet med möjlighet till återhämtning vid förbättrade marknadsförhållanden

Trendanalys

Alla tillväxtnycktal visar kraftig försämring: omsättning (-41,7%), resultat (-50,1%), eget kapital (-19,6%) och tillgångar (-23,2%). Den enda positiva indikatorn är den höga vinstmarginalen på 18,9% som dock minskat kraftigt från föregående år. Trenden pekar entydigt på en betydande nedgångsperiod för företaget.