3 263 601 SEK
Omsättning
▼ 8%
-14 665 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 105,5%
38%
Soliditet
God
−0,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 060 250 SEK
Skulder:-1 240 710 SEK
Substansvärde:645 180 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Agust Golf AB visar en blandad ekonomisk bild med tydliga utmaningar i lönsamheten men samtidigt positiva tecken på investeringar och kapitalstruktur. Företaget har gått från en vinst på 266 854 SEK till en förlust på 14 665 SEK på ett år, vilket indikerar allvarliga problem med lönsamheten trots en relativt stabil omsättning. Den starka tillgångstillväxten på 15,7% visar dock att företaget investerar, troligtvis i lager eller anläggningstillgångar till sin golfbutik. Soliditeten på 38% är acceptabel för ett företag i denna bransch och ger en viss buffert mot obetalda skulder.

Företagsbeskrivning

Agust Golf AB är ett etablerat företag (registrerat 2013) som bedriver golfträning och driver en golfbutik med försäljning av golfutrustning och kläder. Denna kombination av tjänster och detaljhandel är typisk för branschen, där intäkterna kan vara säsongsbetonade och känsliga för konjunktursvängningar samt konsumenternas disponibla inkomster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 266 854 SEK till en förlust på 14 665 SEK, en negativ förändring på 281 519 SEK. Denna kraftiga resultatnedgång på -105,5% är oroväckande och indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna eller att rörelsemarginalerna har pressats.

Soliditet: En soliditet på 38,0% innebär att 38% av tillgångarna finansieras av eget kapital. Detta anses vara en relativt stabil nivå för ett mindre handels- och tjänsteföretag och ger ett visst utrymme för att ta på sig ytterligare lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 641 940 SEK till 645 180 SEK, en förbättring på 3 240 SEK eller +0,5%. Denna lilla ökning, trots ett negativt resultat, kan tyda på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att det finns andra poster som påverkat kapitalet positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 547 681 SEK till 3 263 601 SEK, en nedgång på 284 080 SEK eller -8.0%. Detta tyder på en svagare efterfrågan eller färre kundtransaktioner under 2022.

Huvudrisker

  • Den stora risken är den kraftiga resultatförsämringen med en vinstmarginal på -0,5%, vilket innebär att företaget inte är lönsamt och bränner kapital.
  • Omsättningsminskningen på 284 080 SEK visar på en negativ trend i kundunderlaget eller konkurrenssituationen.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 279 558 SEK kan tyda på att företaget har bundit mer kapital i lager, vilket medför likviditetsrisker om omsättningen fortsätter att sjunka.

Möjligheter

  • Den starka tillgångstillväxten på 15,7% kan vara en investering för framtiden, till exempel i ett utökat produktutbud eller förbättrade träningsanläggningar som kan generera högre intäkter.
  • En soliditet på 38% ger företaget en god finansiell grund att stå emot perioder med sämre resultat och möjlighet att finansiera framtida satsningar.
  • Företaget är etablerat sedan 2013, vilket innebär att det har en kundbas och ett varumärke att bygga vidare på för att vända den negativa trenden.