8 638 976 SEK
Omsättning
▲ 24,1%
416 774 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,3%
41,6%
Soliditet
Mycket God
4,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 734 706 SEK
Skulder:-1 525 993 SEK
Substansvärde:861 101 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en försämring av lönsamheten. Omsättningen ökade med 24.1% till 8.8 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym. Tillgångarna växte med 37.5% och det egna kapitalet med 39.8%, vilket visar på en expansion av verksamheten. Trots detta sjönk resultatet med 19.3%, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den låga vinstmarginalen på 4.8% är en varningssignal och indikerar utmaningar med att omvandla omsättningstillväxt till lönsamhet. Soliditeten på 41.6% är dock stabil och ger ett gott skydd mot obetalda skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag baserat i Motala som registrerades 2020 och bedriver byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Som typiskt för byggbranschen kräver verksamheten betydande investeringar i materiella tillgångar och rörelsekapital, vilket speglas i den höga tillgångstillväxten. Branschen är ofta konjunkturkänslig och präglad av hård konkurrens, vilket kan förklara den pressade vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 516 419 SEK till 416 774 SEK, en minskning med 99 645 SEK eller 19.3%. Detta indikerar att kostnaderna (material, personal, drift) har ökat i högre takt än intäkterna, vilket pressar lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 41.6% är god och betyder att företaget finansierar över 40% av sina tillgångar med eget kapital. Detta ger en stabil finansieringsstruktur och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 616 008 SEK till 861 101 SEK, en tillväxt på 245 093 SEK eller 39.8%. Denna förbättring kan huvudsakligen tillskrivas årets resultat på 416 774 SEK, vilket har kvarhållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 996 567 SEK till 8 767 879 SEK, en tillväxt på 1 771 312 SEK eller 24.1%. Detta visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kostnadsökningar som äter upp vinstmarginalen trots stark omsättningstillväxt, vilket resulterade i en resultatminskning på 99 645 SEK
  • Den låga vinstmarginalen på 4.8% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller konkurrenspress
  • Snabb tillväxt i tillgångar (37.5%) kan medföra likviditetsutmaningar om inte tillväxten finansieras på ett balanserat sätt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 24.1% visar på god marknadsacceptans och potential för framtida expansion
  • Betydande ökning av eget kapital med 245 093 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • God soliditet på 41.6% ger utrymme för att ta på sig skulder för att finansiera ytterligare tillväxt om så önskas