861 410 SEK
Omsättning
▼ 47,9%
114 529 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,4%
95%
Soliditet
Mycket God
13,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 316 389 SEK
Skulder:-18 583 SEK
Substansvärde:1 054 691 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med kraftiga negativa förändringar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt starka balansräkningsnyckeltal. Den dramatiska omsättningsminskningen på 47,9% och resultatnedgången på 86,4% indikerar allvarliga utmaningar i försäljning och verksamhetseffektivitet. Trots detta uppvisar bolaget exceptionellt hög soliditet på 95,0% och en fortfarande positiv vinstmarginal på 13,3%, vilket visar på god kapitalstruktur och förmåga att generera vinst även under svåra förhållanden. Situationen tyder på ett företag som genomgår en betydande omställning eller konjunkturnedgång men med finansiell styrka att hantera krisen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom projektering, programmering, driftsättning och underhåll av styrsystem för byggnader med fokus på energieffektiva lösningar till fastighetsägare och privata hem. Denna verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande intäktsflöden, vilket kan förklara delar av den stora omsättningsvariationen mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 844 689 SEK till 114 529 SEK, en minskning med 730 160 SEK eller 86,4%. Denna extremt kraftiga resultatnedgång följer omsättningsminskningen men är proportionellt sett ännu värre, vilket tyder på oflexibla kostnadsstrukturer eller särskilda engångskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 95,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Denna finansiella styrka ger goda förutsättningar att överleva en period med låg omsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 991 258 SEK till 1 054 691 SEK, en förbättring med 63 433 SEK eller 6,4%. Denna ökning kommer från årets vinst på 114 529 SEK, vilket visar att företaget fortfarande genererar kapital trots de svåra förhållandena.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 1 652 008 SEK till 861 350 SEK, en nedgång med 790 658 SEK eller 47,9%. Detta indikerar antingen förlorade kundkontrakt, avbrutna projekt eller en generell nedgång i efterfrågan inom branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 790 658 SEK riskerar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Resultatnedgången på 730 160 SEK visar sårbarhet i kostnadsstrukturen vid lägre omsättningsnivåer
  • Branschens efterfrågeutveckling verkar negativ, vilket kan fortsätta påverka orderstocken

Möjligheter

  • Exceptionell soliditet på 95,0% ger unika möjligheter att investera i marknadsåterhämtning utan extern finansiering
  • Fortfarande positiv vinstmarginal på 13,3% visar att verksamheten kan vara lönsam även vid reducerad skala
  • Eget kapital på över 1 miljon SEK ger finansiell stabilitet att överleva flera svåra år