1 145 566 SEK
Omsättning
▲ 34,3%
519 428 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,7%
69,7%
Soliditet
Mycket God
45,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 748 157 SEK
Skulder:-457 174 SEK
Substansvärde:940 983 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökade med 34,3% till 1,1 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsframgång, men resultatet minskade med 13,7% trots högre intäkter. Den mycket höga vinstmarginalen på 45,3% och soliditeten på 69,7% visar dock att företaget fortfarande är mycket lönsamt och finansiellt stabilt. Eget kapital och tillgångar ökade betydligt, vilket stärker balansräkningen. Företaget verkar vara i en expansionsfas där ökade kostnader (möjligen investeringar eller personalexpansion) har påverkat resultatet tillfälligt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg & fastigheter samt arbeten och utbildning inom dykbranchen. Denna kombination av verksamheter kan förklara den höga vinstmarginalen, då specialisttjänster ofta har goda prissättningsmöjligheter. Företaget är etablerat sedan 2019 och har sin bas i Vaxholm.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 601 606 SEK till 519 428 SEK, en nedgång på 82 178 SEK eller 13,7%. Denna försämring, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna, möjligen på grund av investeringar eller expansion.

Soliditet: En soliditet på 69,7% är exceptionellt stark och betyder att nära 70% av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger mycket låg finansieringsrisk och stort utrymme för framtida lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 712 130 SEK till 940 983 SEK, en tillväxt på 228 853 SEK eller 32,1%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av att årets resultat på 519 428 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 852 928 SEK till 1 145 566 SEK, en tillväxt på 292 638 SEK eller 34,3%. Detta är en mycket stark förbättring som visar på framgångsrik försäljning och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 82 178 SEK till 519 428 SEK trots en betydande omsättningsökning, vilket indikerar ökade kostnader som måste hanteras.
  • Företagets verksamhet inom dykning kan vara säsongsbetonad eller känslig för konjunktursvängningar, vilket kan påverka intäkterna.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 292 638 SEK till 1 145 566 SEK, vilket visar på en stark marknadsposition och god tillväxtpotential.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 45,3% och soliditeten på 69,7% ger utmärkta förutsättningar för att finansiera fortsatt expansion och investeringar.