4 404 000 SEK
Omsättning
▲ 2,1%
698 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,6%
34%
Soliditet
God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-20

Substansvärdering

Tillgångar:4 895 837 SEK
Skulder:-1 257 551 SEK
Substansvärde:1 643 703 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsförbättringar trots marginellt lägre omsättning. Resultatet har ökat kraftigt med 20,6% och eget kapital har växt med nästan 50%, vilket indikerar en effektivare verksamhet. Soliditeten på 34% är stabil och vinstmarginalen på 15,9% är hög för branschen. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering eller effektivisering som gett bättre lönsamhet trots oförändrad omsättningsnivå.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat måleri- och byggnadsföretag grundat 1989 med verksamhet i Södertälje. Som ett målari- och byggföretag är det typiskt att ha varierande projektstorlekar och säsongsbetonad verksamhet. Företaget har över 30 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade markant från 579 000 SEK till 698 000 SEK, en förbättring på 119 000 SEK (+20,6%). Denna ökning visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är stabil och ligger på en acceptabel nivå för branschen. Det indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur och kan hantera skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 100 294 SEK till 1 643 703 SEK, en tillväxt på 543 409 SEK (+49,4%). Denna ökning kommer främst från årets goda resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 4 430 134 SEK till 4 404 640 SEK, en nedgång på 25 494 SEK (-0,6%). Denna lilla minskning kan tyda på färre projekt eller lägre priser, men den kompenseras av starkare lönsamhet.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 25 494 SEK kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Tillgångarna minskade med 28 625 SEK vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Beroende av bygg- och fastighetsmarknadens konjunkturcykler som kan påverka verksamheten

Möjligheter

  • Stark vinstmarginal på 15,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Kraftig ökning av eget kapital med 543 409 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter
  • Resultatförbättring på 20,6% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Etablerat företag med över 30 års erfarenhet ger trovärdighet på marknaden