778 758 SEK
Omsättning
▲ 40,8%
344 970 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 88,8%
78,1%
Soliditet
Mycket God
44,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:699 752 SEK
Skulder:-131 761 SEK
Substansvärde:462 991 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har nya samarbeten inletts och nya produkter lanserats vilket har lett till ökad försäljning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Nya samarbeten har inletts under året.
  • Nya produkter har lanserats, vilket direkt har lett till den ökade försäljningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 40,8% kombinerat med en nästan fördubbling av resultatet indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 78,1% tillsammans med en vinstmarginal på 44,3% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom webbutveckling, drift av hemsidor samt media- och IT-relaterade tjänster, en bransch med stark tillväxtpotential. Den registrerades 2012, vilket innebär att det är ett etablerat företag med erfarenhet som nu verkar ha hittat en framgångsrik affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 182 674 SEK till 344 970 SEK, en tillväxt på 88,8%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 78,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 249 248 SEK till 462 991 SEK, en tillväxt på 85,8%. Denna förbättring drivs helt av årets starka resultat, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 552 937 SEK till 778 758 SEK, en tillväxt på 40,8%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling som vida överträffar branschgenomsnittet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar.
  • Beroendet av nyligen inledda samarbeten kan innebära en koncentrationsrisk om dessa relationer avslutas.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 44,3% ger utrymme för framtida investeringar i tillväxt eller produktutveckling.
  • Den starka balansräkningen med 462 991 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar att finansiera expansion organisk.
  • Framgången med de nylanserade produkterna visar på en god innovationsförmåga som kan utnyttjas ytterligare.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en mycket positiv utveckling. Omsättningstillväxten på +40,8%, resultattillväxten på +88,8% och tillväxten i eget kapital på +85,8% visar på en företag i en accelererande tillväxtfas. Tillgångstillväxten på +9,3% är betydligt lägre, vilket indikerar en mycket effektiv användning av befintliga resurser för att generera högre intäkter och vinster.