3 308 292 SEK
Omsättning
▲ 56,2%
717 116 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 189,9%
56,9%
Soliditet
Mycket God
21,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 196 445 SEK
Skulder:-515 082 SEK
Substansvärde:681 363 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat med mer än 30% vilket beror på att bolaget under 2023 har ytterligare en anställd målare.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under 2023 anställt ytterligare en målare vilket har varit en direkt orsak till den betydande omsättningsökningen på över 30%.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningsökningen på 56,2% och resultattillväxten på 189,9% indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 21,7% och soliditeten på 56,9% pekar på en lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Företaget har mer än fördubblat både eget kapital och totala tillgångar på ett år, vilket visar på en mycket positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom måleri- och byggnadsbranschen med konsultation inom måleritekniska frågor och handel med maskiner och verktyg. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen och den snabba tillväxten som uppnåtts genom ytterligare anställda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 247 368 SEK till 717 116 SEK, en ökning med 469 748 SEK eller 189,9%. Denna ökning är proportionellt större än omsättningsökningen, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 56,9% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och lånade medel. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 312 115 SEK till 681 363 SEK, en ökning med 369 248 SEK eller 118,3%. Denna kraftiga tillväxt beror främst på det starka resultatet under året som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 117 435 SEK till 3 308 292 SEK, en ökning med 1 190 857 SEK eller 56,2%. Denna betydande tillväxt beror på att bolaget under 2023 har ytterligare en anställd målare, vilket har möjliggjort fler projekt.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om inte resurserna hanteras noggrant.
  • Företagets framgång är starkt kopplad till byggsektorns konjunktur, vilket gör det sårbart för en eventuell nedgång i branschen.
  • Den höga tillväxttakten kan kräva ytterligare investeringar i rörelsekapital för att finansiera ökad verksamhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 21,7% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt och expansion.
  • Den starka soliditeten på 56,9% ger goda förutsättningar att ta lån för ytterligare investeringar eller att klara av eventuella motgångar.
  • Framgången med att skala upp verksamheten genom ytterligare anställda visar på en replikerbar affärsmodell med potential för fortsatt expansion.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+56,2%), resultattillväxt (+189,9%), eget kapital tillväxt (+118,3%) och tillgångstillväxt (+82,3%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och växande verksamhet.