1 888 843 SEK
Omsättning
▲ 48,4%
106 959 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,4%
30,1%
Soliditet
God
5,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:419 456 SEK
Skulder:-292 995 SEK
Substansvärde:126 461 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Detta är företagets andra räkenskapsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Detta är företagets andra räkenskapsår, vilket betyder att det fortfarande är i en relativt tidig fas av sin verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga ökningen av tillgångar tyder på investeringar som ännu inte gett full effekt på resultatet. Soliditeten på 30,1% är acceptabel men den minskande trenden i eget kapital är en varningssignal. Företaget verkar vara i en expansionsfas där ökade intäkter ännu inte har översatts till bättre resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skogsvård, trädfällning, plantering och röjning, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i maskiner och utrustning. Branschen är typiskt beroende av säsongsvariationer och konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 17 994 SEK från 124 953 SEK till 106 959 SEK trots den högre omsättningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 30,1% är relativt stabil och indikerar att företaget har en skälig balans mellan eget kapital och lån, men trenden bör monitoreras noggrant.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 3 405 SEK från 129 866 SEK till 126 461 SEK, främst på grund av det sämre årets resultat som påverkade kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 724 745 SEK från 1 277 210 SEK till 2 001 955 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 48,4%. Detta indikerar stark marknadsposition eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress
  • Eget kapital minskade med 2,6% vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Kraftiga tillgångsökningar på 83,8% kan tyda på högre skuldsättning som kan påverka framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 724 745 SEK till 2 001 955 SEK, vilket visar på stark efterfrågan och marknadspotential
  • Tillgångarna ökade med 191 281 SEK till 419 456 SEK, vilket kan ge bättre kapacitet för framtida tillväxt
  • Vinstmarginalen på 5,3% klassificeras som stabil trots utmaningarna