4 975 000 SEK
Omsättning
▲ 30,5%
-49 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 103,3%
77%
Soliditet
Mycket God
−1%
Vinstmarginal
Förlust
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-20

Substansvärdering

Tillgångar:3 146 313 SEK
Skulder:-624 658 SEK
Substansvärde:2 030 035 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten ger ett visst skydd, men den negativa vinstmarginalen på -1.0% och ett resultat på -49 000 SEK indikerar att företaget inte lyckas omsätta den ökade försäljningen till vinst. Trenderna pekar på en expansion som går förlustbringande, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver ett professionellt skidteam (Team Engcon) och ett motionsupplägg för motionärer (XC Gold) med lägerverksamhet och träningsuppföljning samt konsultuppdrag inom friskvård. Denna verksamhetsmodell med både elitidrott och breddmotion är typiskt beroende av sponsring, medlemsavgifter och eventintäkter, vilket kan förklara de fluktuationer i resultat som syns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 1 489 000 SEK till en förlust på 49 000 SEK, en negativ förändring på 1 538 000 SEK. Detta tyder på att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 77.0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger en god buffert mot obetalda förluster och möjliggör att ta lån för framtida investeringar om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade något med 55 826 SEK från 1 974 209 SEK till 2 030 035 SEK, främst tack vare att årets förlust var relativt liten jämfört med kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 843 385 SEK från 4 131 365 SEK till 4 974 750 SEK, vilket är en positiv tillväxt på 30.5% och visar på framgångsrik försäljning eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba resultatförsämringen från 1 489 000 SEK i vinst till 49 000 SEK i förlust är en stor risk för lönsamheten på sikt.
  • Tillgångarna minskade med 237 456 SEK till 3 146 313 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller inte investerat tillräckligt för att stödja den växande verksamheten.
  • Den negativa vinstmarginalen på -1.0% visar att företaget för närvarande går med förlust på varje krona som omsätts.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 30.5% till 4 974 750 SEK visar på ett stort marknadsintryck och en god förmåga att generera intäkter.
  • Den mycket höga soliditeten på 77.0% ger ett robust finansiellt skydd och en utmärkt utgångspunkt för att möta utmaningar eller finansiera ny tillväxt.
  • Den lilla förlusten på 49 000 SEK i kombination med den starka omsättningstillväxten innebär att en mindre förbättring av kostnadseffektiviteten snabbt skulle kunna vända resultatet till positivt igen.