654 000 SEK
Omsättning
▲ 30%
387 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 105,9%
57,3%
Soliditet
Mycket God
59,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:884 939 SEK
Skulder:-362 125 SEK
Substansvärde:445 500 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga tillväxten i omsättning, resultat och eget kapital indikerar ett företag i en accelererad expansionsfas. Den mycket höga vinstmarginalen på 59,2% och soliditeten på 57,3% pekar på en sund ekonomisk struktur med god lönsamhet. Företaget har mer än fördubblat sina tillgångar på ett år, vilket tyder på betydande investeringar för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom action och motorsport med fokus på foto, film, reklam och sociala medier samt arrangerar event, shower och stunt. Denna verksamhetsprofil förklarar den höga vinstmarginalen eftersom kreativa tjänster ofta har låga direkta kostnader i förhållande till intäkterna. Motorsport- och eventbranschen är känslig för säsongsvariationer men kan generera höga intäkter från specifika projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 188 000 SEK till 387 000 SEK, en ökning på 105,8% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 57,3% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 199 670 SEK till 445 500 SEK, en tillväxt på 123,1% som främst drivs av det starka resultatet och ökade företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 502 920 SEK till 654 082 SEK, en tillväxt på 30,0% som visar en stark marknadsutveckling och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en nischad bransch
  • Stor tillgångstillväxt på 163,7% måste generera tillräcklig avkastning för att motivera investeringarna
  • Verksamheten inom event och motorsport kan vara säsongsberoende och känslig för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 59,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitalbas med eget kapital på 445 500 SEK möjliggör fortsatt tillväxt utan extern finansiering
  • Branschtrender inom sociala medier och content creation ger goda framtidsutsikter för företagets verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättningstillväxt +30,0%, resultattillväxt +105,8%, eget kapital tillväxt +123,1% och tillgångstillväxt +163,7%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.