33 000 SEK
Omsättning
▲ 3,1%
12 286 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 630,9%
97,4%
Soliditet
Mycket God
37 799,9%
Vinstmarginal
Artificiell
17 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:106 917 665 SEK
Skulder:-2 133 062 SEK
Substansvärde:101 835 103 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget äger 50% av aktierna i Purjak AB (556218-2450)
  • Kapitaltäckningsgaranti lämnats till intressebolaget Topeca AB begränsad till 800 000 kr med löptid till 2025-04-30
  • Aime förbinder sig att som tillskott svara för att Topecas egna kapital uppgår till det registrerade aktiekapitalet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt ovanlig finansiell bild med en artificiellt hög vinstmarginal på 37 799,9% som beror på en minimal omsättning på 32 502 SEK men ett extremt högt resultat på 12,3 miljoner SEK. Detta tyder på att företaget huvudsakligen genererar intäkter från investeringsverksamhet snarare än operativ verksamhet. Trots den låga omsättningen har företaget en mycket stark balansräkning med ett eget kapital på 101,8 miljoner SEK och en exceptionellt hög soliditet på 97,4%. Resultatförbättringen på 630,9% är imponerande men måste ses i ljuset av den artificiella vinstmarginalen.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar värdepapper och annan lös egendom samt äger 50% av aktierna i Purjak AB. Verksamheten är typisk för ett holdingbolag där huvudintäkterna troligen kommer från kapitalvinster, utdelningar och värdeökningar på investeringar snarare än traditionell omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -2 314 000 SEK till 12 286 000 SEK, en förbättring på 14,6 miljoner SEK. Denna enorma förbättring tyder troligen på betydande kapitalvinster från värdepappersförsäljning eller omvärderingar.

Soliditet: Soliditeten på 97,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger företaget stor finansiell styrka och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 94 747 214 SEK till 101 835 103 SEK, en ökning med 7 087 889 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är extremt låg på 32 502 SEK (föregående år: 32 499 SEK) med en marginell tillväxt på 3 SEK. Denna nivå är orealistisk för ett företag med tillgångar över 100 miljoner SEK och indikerar att omsättningen inte är huvudintäktskällan.

Huvudrisker

  • Extremt låg omsättning skapar sårbarhet för förändringar i investeringsmarknaden
  • Artificiell vinstmarginal indikerar att resultatet är beroende av icke-operativa intäkter
  • Exponering mot risker i dotterbolaget Purjak AB genom 50% ägande
  • Kapitaltäckningsgaranti till Topeca AB på 800 000 kr utgör en potentiell skuldförbindelse

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med hög soliditet ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Stark resultatförbättring på 630,9% visar god förvaltningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 9,1% indikerar växande verksamhet
  • Högt eget kapital på över 100 miljoner SEK ger finansiell flexibilitet

Trendanalys

Företaget har genomgått en dramatisk förändring i sin verksamhetsstorlek och lönsamhet. Omsättningen har kollapsat från 44,6 miljoner SEK 2021 till bara 33 000 SEK 2024, vilket tyder på en fundamental omstrukturering eller nedskalning av kärnverksamheten. Trots detta visar resultatet en anmärkningsvärd vändning från en förlust på 2,3 miljoner SEK 2023 till en hög vinst på 12,3 miljoner SEK 2024. Den extrema vinstmarginalen 2024 på 37 800 % bekräftar att företaget inte längre driver en konventionell omsättningsbaserad verksamhet. Eget kapital och tillgångar har förblivit stabila på runt 100 miljoner SEK, med hög soliditet, vilket indikerar stark balansräkning. Trenderna pekar på ett företag som har omvandlats från en omsättningsdriven verksamhet till ett mer kapitalförvaltande bolag med exceptionellt hög lönsamhet på en minimal omsättningsbas. Framtiden tycks ligga inom denna nya verksamhetsmodell snarare än traditionell försäljning.