1 196 000 SEK
Omsättning
▼ 21,2%
977 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,7%
62,4%
Soliditet
Mycket God
81,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
872 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 645 839 SEK
Skulder:-618 865 SEK
Substansvärde:1 026 974 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 81,7% har både omsättning, resultat och eget kapital minskat dramatiskt, vilket tyder på en allvarlig försämring av företagets lönsamhet och finansiella ställning. Den extremt höga vinstmarginalen kombinerad med kraftigt fallande omsättning kan indikera att företaget genomgått en betydande nedskalning eller förlorat större kunder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet samt drift, produktion och försäljningsverksamhet inom IT och marknadsföring, vilket är en bransch med konjunkturkänslig verksamhet där omsättning ofta kan variera kraftigt beroende på kundbeställningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 3 220 000 SEK till 977 000 SEK, en minskning med 2 243 000 SEK eller 69,7%, vilket visar en kraftig försämring av lönsamheten trots den höga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 62,4% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots de kraftiga nedgångarna, vilket ger en viss finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 619 554 SEK till 1 026 974 SEK, en nedgång med 2 592 580 SEK eller 71,6%, vilket främst kan förklaras av det sämre resultatet och eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 707 519 SEK till 1 195 854 SEK, en nedgång med 511 665 SEK eller 30,0%, vilket indikerar en betydande förlust av intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 511 665 SEK indikerar förlust av kunder eller projekt
  • Resultatnedgång med 2 243 000 SEK visar allvarlig lönsamhetsförsämring
  • Eget kapital minskat med 2 592 580 SEK, vilket begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Samtliga nyckeltal visar stark negativ trend med nedgångar mellan 30-70%

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 81,7% visar att företaget kan vara mycket lönsamt när verksamheten fungerar
  • Soliditeten på 62,4% ger en finansiell buffert för att hantera svårigheter
  • IT- och marknadsföringsbranschen har potential för snabb återhämtning vid förbättrad konjunktur

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-21,2%), resultat (-69,7%), eget kapital (-71,6%) och tillgångar (-59,1%). Denna konsistent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell försämring snarare än tillfälliga fluktuationer.