3 768 766 SEK
Omsättning
▲ 21,9%
136 980 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,6%
18,5%
Soliditet
Stabil
3,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 603 023 SEK
Skulder:-1 275 028 SEK
Substansvärde:177 995 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital är positiv, men den låga soliditeten och minskande tillgångar indikerar en utmanande finansiell struktur. Företaget verkar investera i tillväxt men har svårt att omvandla detta till förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med konverterad bubbelplast genom återförsäljare och verkar i hyrda lokaler sedan 2020. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis lagringsinvesteringar och har konkurrensutsatta marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 200 318 SEK till 136 980 SEK, en nedgång på 31,6% trots högre omsättning, vilket indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 18,5% är låg och under branschstandard, vilket begränsar företagets kreditvärdighet och investeringsmöjligheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 109 279 SEK till 177 995 SEK, en betydande förbättring på 62,9% som främst drivs av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 110 903 SEK till 3 810 200 SEK, en stark tillväxt på 21,9% som visar att företaget lyckats expandera sin marknadsandel.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 18,5% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Minskande tillgångar från 1 781 059 SEK till 1 603 023 SEK kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Krympande vinstmarginal trots ökad omsättning visar på kostnadsutmaningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,9% visar marknadsacceptans och försäljningspotential
  • Eget kapital ökade med 68 716 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Företaget har etablerat sin verksamhet sedan 2020 och verkar ha en stabil kundbas

Trendanalys

Omsättningstillväxt (+21,9%) och eget kapital-tillväxt (+62,9%) är starka positiva trender, medan resultattillväxt (-31,6%) och tillgångstillväxt (-10,0%) är negativa trender som kräver uppmärksamhet. Den övergripande trenden visar expansion med lönsamhetsutmaningar.