0 SEK
Omsättning
1 054 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 167,5%
30%
Soliditet
God
—
Vinstmarginal
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 372 642 SEK
Skulder:-4 457 892 SEK
Substansvärde:1 914 750 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots frånvaro av omsättning. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 356.5% och resultatet på 1 054 000 SEK indikerar en betydande värdeökning i dotterbolagsinnehavet. Den låga soliditeten på 30.0% visar dock på en hög belåningsgrad, vilket skapar en spännande men riskfylld finansierad position där företaget balanserar mellan stark avkastning och finansiell sårbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar aktier i dotterbolaget Autolack i Sundsvall AB. Som ett rent förvaltningsbolag genererar det ingen egen omsättning utan sin inkomst huvudsakligen från värdeutveckling och eventuella utdelningar från dotterbolaget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 394 000 SEK till 1 054 000 SEK, en ökning med 660 000 SEK eller 167.5%. Denna förbättring indikerar en betydande värdeökning i dotterbolagsinnehavet eller positiva resultat från dotterbolaget.

Soliditet: Soliditeten på 30.0% är relativt låg och indikerar att företaget är kraftigt belånat. Endast 30% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket innebär en högre finansiell risk vid ogynnsam utveckling.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 419 454 SEK till 1 914 750 SEK, en ökning med 1 495 296 SEK eller 356.5%. Denna kraftiga tillväxt beror sannolikt på det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen är 0 SEK både 2023 och föregående år, vilket är normalt för ett holdingbolag som inte bedriver operativ verksamhet utan fokuserar på ägande och förvaltning av dotterbolag.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 30.0% skapar finansiell sårbarhet vid ogynnsam utveckling i dotterbolaget
  • Brist på diversifiering med endast ett dotterbolag ökar risken vid specifika problem i den verksamheten
  • Hög belåningsgrad begränsar företagets möjligheter till ytterligare investeringar utan att ytterligare försämra soliditeten

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 167.5% visar på effektiv förvaltning av dotterbolagsinnehav
  • Kraftig ökning av eget kapital med 1 495 296 SEK ger bättre finansieringsgrund för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 4.6% till 6 372 642 SEK indikerar en positiv värdeutveckling i företagets portfölj