161 000 SEK
Omsättning
▲ 11,8%
78 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,6%
96,3%
Soliditet
Mycket God
48,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:169 911 SEK
Skulder:-6 246 SEK
Substansvärde:163 665 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den mycket höga soliditeten på 96,3% indikerar ett extremt lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet. Omsättningen har ökat med 11,8% till 161 360 SEK, medan resultatet samtidigt har minskat med 19,6% till 78 000 SEK. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+60,4%) och tillgångar (+56,6%) tyder på att vinsten har reinvesterats i verksamheten. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där det prioriterar tillväxt och investeringar framför kortsiktig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom snickeri- och glasmästeriarbeten samt bemanning inom branschen. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver investeringar i material och verktyg, vilket kan förklara den höga soliditeten och tillgångstillväxten. Bemanningsverksamheten kan medföra löpande personalrelaterade kostnader som påverkar resultatet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 97 000 SEK till 78 000 SEK, en negativ utveckling på 19,6% trots högre omsättning. Detta tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 96,3% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för betalningssvårigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 102 026 SEK till 163 665 SEK, en tillväxt på 60,4%. Denna förbättring beror sannolikt på att större delen av årets resultat på 78 000 SEK har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 144 210 SEK till 161 360 SEK, en positiv tillväxt på 11,8% som indikerar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 19 000 SEK trots ökad omsättning, vilket är en varningssignal för att kostnadskontrollen kan vara bristfällig.
  • Den extremt höga soliditeten kan också ses som en risk om den beror på att företaget är för försiktigt med att använda skuldfinansiering för att driva lönsam tillväxt.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 11,8% visar att företaget har goda möjligheter att expandera på marknaden.
  • Eget kapital på 163 665 SEK ger en stark bas för att finansiera framtida investeringar och expansion utan att ta på sig skulder.
  • Mycket hög vinstmarginal på 48,6% indikerar att kärnverksamheten är mycket lönsam när kostnaderna kontrolleras.

Trendanalys

Trendanalysen visar en stark positiv utveckling i de flesta balansräkningsposter men en negativ trend i resultatutvecklingen. Omsättning, eget kapital och tillgångar växer alla i dubbelsiffrig takt, vilket pekar på en expansiv fas. Den fallande lönsamheten är dock den mest kritiska trenden att övervaka noga.