4 573 000 SEK
Omsättning
▼ 16,8%
103 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,1%
19%
Soliditet
Stabil
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 093 699 SEK
Skulder:-1 681 517 SEK
Substansvärde:332 182 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningsutvecklingen men samtidigt positiva tecken i lönsamhet och kapitalstruktur. Den kraftiga omsättningsminskningen på -16,8% indikerar problem med orderstock eller marknadsandelar, medan den starka resultatförbättringen på +47,1% visar på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Den låga soliditeten på 19,0% begränsar företagets finansieringsmöjligheter trots den positiva kapitaltillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet med säte i Nässjö, vilket innebär att det sannolikt är ett mindre byggföretag som verkar i en regional marknad. Byggbranschen är konjunkturkänslig och präglas av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 70 000 SEK till 103 000 SEK, en ökning med 33 000 SEK (+47,1%), vilket visar på bättre lönsamhet per krona omsättning trots lägre volym.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är låg och under branschgenomsnittet, vilket begränsar företagets kreditvärdighet och investeringsmöjligheter. Det indikerar ett högt belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 252 577 SEK till 332 182 SEK, en tillväxt på 79 605 SEK (+31,5%), vilket främst beror på årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 683 142 SEK till 4 609 887 SEK, en nedgång på 1 073 255 SEK (-18,9%), vilket indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 073 255 SEK kan indikera förlust av kunder eller konkurrensproblem
  • Låg soliditet på 19,0% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och ökad sårbarhet för räntehöjningar
  • Minskande tillgångar från 2 186 863 SEK till 2 093 699 SEK kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring med 33 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 79 605 SEK vilket stärker företagets kapitalbas och motståndskraft
  • Positiv rörelsemarginal på 2,2% trots omsättningsnedgång visar på god operativ effektivitet

Trendanalys

Företaget visar divergerande trender med negativ omsättningstillväxt (-16,8%) men stark positiv utveckling i resultat (+47,1%) och eget kapital (+31,5%). Denna kombination tyder på en omställning mot en mer lönsam men mindre verksamhetsmodell. Tillgångsminskningen (-4,3%) stöder bilden av en företagsomstrukturering snarare än tillväxtfas.