5 050 000 SEK
Omsättning
▼ 14,9%
319 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,2%
59%
Soliditet
Mycket God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 686 762 SEK
Skulder:-631 048 SEK
Substansvärde:765 714 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande omsättning, resultat och eget kapital. Trots att företaget är etablerat sedan 2015 uppvisar det en markant försämring på samtliga nyckeltal. Den höga soliditeten på 59% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba kapitalförbrukningen och resultatnedgången på -45,2% indikerar en utmanande situation som kräver åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett elinstallationsföretag inom bygg- och anläggningsbranschen med säte i Avesta, verksamt sedan 2015. Som elinstallatör är företaget beroende av byggkonjunkturen, vilket kan förklara delar av omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 582 000 SEK till 319 000 SEK, en minskning på 263 000 SEK eller -45,2%. Denna kraftiga resultatnedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är hög och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 959 303 SEK till 765 714 SEK, en nedgång på 193 589 SEK. Denna minskning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten inte har utdelats utan använts för att finansiera verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 058 996 SEK till 5 175 554 SEK, en nedgång på 883 442 SEK eller -14,9%. Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 45,2% trots relativt blygsam omsättningsminskning, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 193 589 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Nedgång i tillgångar från 2 255 344 SEK till 1 686 762 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetsresurser
  • Omsättningsminskning på 14,9% i en bransch som ofta är konjunkturkänslig

Möjligheter

  • Hög soliditet på 59,0% ger ett starkt finansiellt skydd och möjlighet att klara en period med sämre resultat
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 6,2% klassificerad som stabil
  • Etablerat företag sedan 2015 med erfarenhet från branschen kan utnyttjas för att vända trenden