472 325 SEK
Omsättning
▼ 22,6%
182 504 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,6%
94,4%
Soliditet
Mycket God
34,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:711 097 SEK
Skulder:-40 062 SEK
Substansvärde:671 035 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar ett välskött företag med god finansiell styrka, men den kraftiga minskningen i både omsättning (-22,6%) och resultat (-27,6%) pekar på en betydande nedgång i verksamhetsvolymen. Den marginella tillväxten i tillgångar (+0,2%) kombinerat med ökning av eget kapital (+10,3%) tyder på att företaget har behållit vinsten och stärkt sin balans, trots den svajande omsättningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver maskinentreprenad och markarbete, en verksamhet som är konjunkturkänslig och ofta projektbaserad, vilket kan förklara fluktuationer i omsättning. Den kompletterande verksamheten med travhästtävlingar representerar en diversifiering men kan också medföra andra typer av kostnader och intäktsflöden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 251 925 SEK till 182 504 SEK, en minskning på 69 421 SEK eller 27,6%. Trots den lägre omsättningen lyckades bolaget fortfarande generera en avsevärd vinst, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 94,4% är exceptionellt hög och innebär att nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget mycket låg finansieringsrisk och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 608 530 SEK till 671 035 SEK, en förbättring på 62 505 SEK. Denna tillväxt på 10,3% beror sannolikt på att större delen av årets resultat (182 504 SEK) har balanserats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 658 472 SEK till 525 693 SEK, en nedgång på 132 779 SEK eller 22,6%. Detta indikerar ett färre antal projekt eller lägre volym av uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 132 779 SEK kan tyda på förlorade kunder, konkurrens eller en svagare marknad för entreprenadtjänster.
  • Resultatet sjönk med 69 421 SEK trots en mycket hög vinstmarginal, vilket är en varningssignal för den långsiktiga hållbarheten om trenden fortsätter.
  • Mycket låg tillväxt i totala tillgångar (+1 436 SEK) kan indikera begränsade investeringar för framtiden.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34,7% visar att företaget är extremt lönsamt och har en effektiv verksamhet när det väl har uppdrag.
  • Exceptionellt stark soliditet på 94,4% ger företaget en robust finansierad balans och goda möjligheter att investera eller klara av en lågkonjunktur.
  • Ökningen av eget kapital med 62 505 SEK stärker företagets finansiella bas och ger utrymme för framtida satsningar.