2 194 000 SEK
Omsättning
▲ 11,8%
511 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,4%
85%
Soliditet
Mycket God
23,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 967 291 SEK
Skulder:-166 846 SEK
Substansvärde:1 189 892 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka resultatförbättringar trots en relativt blygsam omsättningsökning. Den exceptionellt höga soliditeten på 85% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 23,3% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag med låg skuldsättning. Företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt samtidigt som det behållit en mycket stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med inriktning på transport, kranarbeten och markentreprenad. Detta är en kapitalintensiv bransch där investeringar i fordon och maskiner vanligtvis kräver betydande tillgångar, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 331 000 SEK till 511 000 SEK, en ökning med 54,4% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell styrka och låg riskprofil.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 130 965 SEK till 1 189 892 SEK, en tillväxt på 5,2% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 962 652 SEK till 2 194 065 SEK, en tillväxt på 11,8% som visar en stabil försäljningsutveckling i en bransch med hård konkurrens.

Huvudrisker

  • Blygsam tillgångstillväxt på endast 0,8% kan indikera begränsade investeringar i framtidskapacitet
  • Transportbranschens känslighet för bränslepriser och konjunktursvängningar utgör externa riskfaktorer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 85,0% skapar goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Resultattillväxten på 54,4% visar på god förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningen

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättring: omsättning (+11,8%), resultat (+54,4%), eget kapital (+5,2%) och tillgångar (+0,8%). Trenden är entydigt positiv med särskilt stark resultatutveckling som överträffar omsättningstillväxten markant.