3 115 959 SEK
Omsättning
▼ 25,1%
324 928 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,7%
23,7%
Soliditet
God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 893 765 SEK
Skulder:-1 444 129 SEK
Substansvärde:449 636 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots en hög vinstmarginal på 10.4% och en betydande förbättring av eget kapital, uppvisar företaget en kraftig nedgång i både omsättning (-25.1%) och resultat (-32.7%). Denna motstridiga utveckling tyder på att företaget kan ha genomgått en betydande omstrukturering eller förändring i verksamheten under året, vilket förklarar den dramatiska ökningen av eget kapital från 100 000 SEK till 449 636 SEK samtidigt som omsättningen minskat.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver garage, biltvätt, service och reparation av motorfordon samt handel med personbilar, reservdelar och tillbehör. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångsinvesteringar i verktyg, utrustning och lager, vilket stämmer överens med de upprapporterade tillgångarna på 1 893 765 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 324 928 SEK, en minskning med 157 817 SEK (-32.7%) jämfört med föregående års resultat på 482 745 SEK. Trots den höga vinstmarginalen är resultatnedsättningen betydande.

Soliditet: Soliditeten på 23.7% är acceptabel för branschen men inte exceptionellt stark. Det indikerar att företaget finansieras till cirka en fjärdedel med eget kapital och till tre fjärdedelar med skulder, vilket är typiskt för företag med betydande tillgångsinvesteringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 100 000 SEK till 449 636 SEK, en ökning med 349 636 SEK (+349.6%). Denna kraftiga ökning tyder troligen på en kapitalinsättning eller omstrukturering snarare än enbart genererat resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 3 137 770 SEK under 2024, vilket representerar en minskning med 25.1% jämfört med föregående år. Denna nedgång är anmärkningsvärd och tyder på minskad försäljning eller förändrad verksamhetsinriktning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 25.1% från 3 137 770 SEK indikerar potentiella problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Resultatnedsättning med 32.7% trots hög vinstmarginal visar på effektivitetsproblem eller ökade kostnader
  • Relativt låg soliditet på 23.7% kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare långivning

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10.4% visar att företaget kan generera god avkastning på varje omsatt krona
  • Betydande ökning av eget kapital med 349 636 SEK ger bättre finansiell stabilitet och investeringsmöjligheter
  • Stora tillgångar på 1 893 765 SEK ger en solid bas för verksamhetsutveckling och framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en blandad trendbild med stark förbättring inom eget kapital (+349.6%) men samtidigt försämring inom både omsättning (-25.1%) och resultat (-32.7%). Denna kombination tyder på en omstruktureringsfas där företaget sannolikt har genomfört en kapitalinsättning eller omfinansiering samtidigt som verksamheten möter utmaningar i form av minskad försäljning. Den höga vinstmarginalen är dock en positiv indikator på att företaget har god kostnadskontroll när omsättningen väl återhämtar sig.