4 528 808 SEK
Omsättning
▲ 62,2%
276 734 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,4%
58,2%
Soliditet
Mycket God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 250 788 SEK
Skulder:-940 977 SEK
Substansvärde:1 309 811 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark expansion med exceptionell omsättningstillväxt på 62,2% samtidigt som lönsamheten bibehålls. Den kraftiga omsättningsökningen från 2,8 till 4,5 miljoner SEK tyder på att företaget antingen har fått stora projekt eller expanderat sin kundbas markant. Trots den snabba tillväxten upprätthåller företaget en stabil vinstmarginal och en sund soliditet på över 58%, vilket indikerar en välbalanserad tillväxtstrategi. Eget kapital har ökat med 19,1%, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en nischad bransch med tillverkning, reparation och restaurering av orglar och andra musikinstrument, kombinerat med fastighets- och värdepappersförvaltning. Denna kombination av verksamheter kan ge en stabil inkomstbas från fastigheter och värdepapper som kompletterar den mer projektbaserade orgelverksamheten. Orgeltillverkning är en specialiserad verksamhet med långa projektcykler och höga krav på kvalifikationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat från 265 156 SEK till 276 734 SEK, en marginal ökning på 11 578 SEK eller 4,4%. Det är anmärkningsvärt att vinsten bara ökade marginellt trots den kraftiga omsättningstillväxten, vilket kan tyda på lägre marginaler på de nya projekten eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 58,2% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda förluster eller ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 1 099 987 SEK till 1 309 811 SEK, en ökning med 209 824 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 2 791 917 SEK till 4 528 808 SEK, en ökning med 1 736 891 SEK eller 62,2%. Denna exceptionella tillväxt tyder på antingen stora projekt eller en betydande expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 62,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Vinstmarginalen ökade bara marginellt trots stor omsättningstillväxt, vilket kan tyda på tryck på marginalerna
  • Företagets verksamhet är relativt nischad och kan vara sårbar för konjunktursvängningar i kulturbudgetar

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten visar att företaget har kapacitet att ta större marknadsandelar
  • Stark soliditet på 58,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Kombinationen av musikinstrumentsverksamhet och fastighetsförvaltning ger diversifiering av inkomstkällor

Trendanalys

Företaget visar en motstridig utveckling under de senaste tre åren. Omsättningen har minskat kraftigt från 4,0 miljoner SEK 2023 till 2,8 miljoner SEK 2024, för att sedan återhämta sig till 4,5 miljoner SEK 2025. Trots den volatila omsättningen har resultatet förbättrats från 145 tusen SEK 2023 till 276 tusen SEK 2025, och vinstmarginalen har stärkts från 3,7% till 6,1%. Eget kapital har vuxit stadigt och soliditeten har förbättrats markant från 34% till 58,2%, vilket tyder på en finansiell företag som blir allt mer stabil. Samtidigt har totala tillgångar minskat, vilket kan indikera en effektivisering av verksamheten. Trenderna pekar på ett företag som lyckas generera högre lönsamhet på en först mindre omsättning, men som nu verkar ha återvänt till en högre omsättningsnivå med bibehållen god lönsamhet. Framtiden ser positiv ut med stark finansiell styrka, men företaget bör bevaka omsättningens stabilitet.