6 492 000 SEK
Omsättning
▲ 36,4%
496 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67,6%
45,6%
Soliditet
Mycket God
7,6%
Vinstmarginal
Stabil
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 861 847 SEK
Skulder:-1 013 334 SEK
Substansvärde:848 513 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på de flesta områden. Omsättningen har ökat med över en tredjedel och resultatet har mer än fördubblats, vilket indikerar en framgångsrik expansion. Den höga soliditeten på 45,6% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 7,6% pekar på ett ekonomiskt robust företag som klarar av sin tillväxt. Den marginella minskningen av totala tillgångar (-0,6%) kan tyda på en effektivisering av tillgångsanvändningen under en period av stark omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver persienntillverkning, vilket är en nischad tillverkningsverksamhet inom bygg- och inredningsbranschen. Ett etablerat företag (registrerat 1970) inom denna bransch har typisvis en blandning av professionella kunder (byggföretag, arkitekter) och privatkunder. Siffrorna indikerar att företaget har en stabil kundbas och lyckats öka sin marknadsandel eller utnyttja en stark konjunktur inom byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 296 000 SEK till 496 000 SEK, en ökning på 67,6%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 45,6% är mycket god och betyder att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett lågt belåningsgrad och stor finansiell styrka, vilket är en stor styrka särskilt i en konjunkturnedgång.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 562 055 SEK till 848 513 SEK, en tillväxt på 51,0%. Denna förbättring beror främst på att årets vinst på 496 000 SEK har bibehållits i företaget och förstärkt dess kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 4 757 567 SEK till 6 492 161 SEK, en tillväxt på 36,4%. Detta visar en mycket stark efterfrågan på företagets produkter och en framgångsrik säljstrategi.

Huvudrisker

  • Den totala tillgången minskade något från 1 872 750 SEK till 1 861 847 SEK vilket, trots den starka tillväxten, kan indikera en utmaning med att skala upp produktionskapaciteten i takt med ökad försäljning.
  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till byggsektorns konjunktur, vilket innebär en risk för en nedgång vid en ekonomisk avmattning trots den starka balansräkningen.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 36,4% till 6,5 Mkr visar en tydlig möjlighet att erövra marknadsandelar och växa.
  • Den höga och förbättrade lönsamheten med en vinstmarginal på 7,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och ytterligare expansion.
  • Den starka kapitalbasen på 848 513 SEK ger utrymme att investera i ny teknik, ökad kapacitet eller att utvidga produktsortimentet för att driva ytterligare tillväxt.