2 452 000 SEK
Omsättning
▼ 19,7%
431 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,7%
66%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 930 000 SEK
Skulder:-651 447 SEK
Substansvärde:1 225 357 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en tydlig försämring i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en stark förbättring av balansräkningens struktur. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-19,7%) och resultat (-44,7%) indikerar operativa utmaningar eller en minskad efterfrågan. Trots detta har företaget genom en kombination av ackumulerat resultat och eventuellt nyemission stärkt sin kapitalbas avsevärt, vilket gett en mycket stark soliditet på 66,0%. Detta pekar på ett företag som genomgår en omställning eller som har mött en svår period men har en finansiell buffert att luta sig mot.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom detaljhandel och handel med varor och förbrukningsartiklar till svets- och byggindustrin. Denna bransch är typiskt sett cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 780 000 SEK till 431 000 SEK, en minskning på 349 000 SEK eller 44,7%. Denna nedgång är större i procent än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryckta marginaler eller oflexibla kostnader.

Soliditet: En soliditet på 66,0% är mycket stark och placerar företaget i en finansiellt sund position. Det innebär att två tredjedelar av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett låt finansieringsberoende och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 880 311 SEK till 1 225 357 SEK, en tillväxt på 345 046 SEK eller 39,2%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten på 431 000 SEK har ackumulerats i bolaget, eventuellt kompletterat med inskjutet kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 055 775 SEK till 2 451 772 SEK, en nedgång på 604 003 SEK eller 19,7%. Detta är en betydande försämring som tyder på minskade försäljningsvolymer eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 604 003 SEK signalerar potentiella problem med kundbas, marknadsandel eller konkurrenskraft.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 349 000 SEK, vilket visar sårbarhet i lönsamheten vid försämrade försäljningsförhållanden.
  • Den negativa utvecklingen i både omsättning och resultat kan vara en indikation på en svag konjunktur i den underliggande bygg- och svetsindustrin.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 66,0% ger företaget ett starkt skydd mot kriser och möjlighet att investera eller expandera utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Tillgångarna ökade med 484 000 SEK till 1 930 000 SEK, vilket kan indikera investeringar för framtida tillväxt.
  • Trots lägre vinstnivå genererar företaget fortfarande en hög vinstmarginal på 17,6%, vilket visar att kärnverksamheten är lönsam.