832 495 SEK
Omsättning
▲ 74,8%
35 455 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 443,5%
11,4%
Soliditet
Stabil
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 755 305 SEK
Skulder:-3 328 451 SEK
Substansvärde:426 854 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året utökat sin både sin kundkrets och samarbetspartners nationellt och internationellt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året utökat sin både sin kundkrets och samarbetspartners nationellt och internationellt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på 74,8% och en dramatisk resultatförbättring på 1 443,5%. Trots detta befinner sig bolaget fortfarande i en tidig fas med låg vinstmarginal (4,3%) och mycket låg soliditet (11,4%). Den snabba tillväxten i tillgångar (+60,2%) tyder på betydande investeringar i verksamheten, vilket är typiskt för ett forsknings- och utvecklingsbolag inom läkemedelsbranschen. Företaget verkar vara i en accelererad expansionsfas men med begränsat eget kapital i förhållande till totala tillgångarna.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom utveckling och investeringar av nästa generations cancermediciner, diagnostik och terapibehandlingar. Denna typ av verksamhet kräver betydande långsiktiga investeringar i forskning och utveckling innan kommersiella genombrott kan uppnås, vilket förklarar de relativt låga omsättningssiffrorna och den låga soliditeten trots att bolaget är registrerat sedan 2009.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 297 SEK till 35 455 SEK, en ökning på 1 443,5% som indikerar att bolaget börjar skala upp verksamheten och nå lönsamhet trots stora investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 11,4% är mycket låg och indikerar att bolaget är starkt beroende av lånade medel eller extern finansiering för sin verksamhet, vilket medför finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 391 399 SEK till 426 854 SEK, en tillväxt på 9,1% som främst drivs av årets vinst, men som fortfarande är relativt begränsat i förhållande till de totala tillgångarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 476 330 SEK till 832 495 SEK, en tillväxt på 74,8% som visar på stark marknadsexpansion och framgångsrik kommersialisering av bolagets produkter eller tjänster.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 11,4% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar eller oförutsedda kostnader
  • Stora tillgångar på 3 755 305 SEK finansierade till stor del med skulder ger höga finansiella risker
  • Låg vinstmarginal på 4,3% visar begränsad lönsamhet trots stark tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 74,8% visar stark marknadsacceptans och skalbar verksamhet
  • Dramatisk resultatförbättring med 1 443,5% indikerar att bolaget närmar sig lönsamhet trots investeringsfas
  • Internationell expansion av kundkrets och samarbetspartners öppnar för ytterligare tillväxtpotential

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+74,8%), resultat (+1443,5%), eget kapital (+9,1%) och tillgångar (+60,2%). Denna konsistenta positiva utveckling över alla områden indikerar ett företag i stark acceleration, men den låga soliditeten och vinstmarginalen visar att bolaget fortfarande befinner sig i en tidig fas med betydande finansiella utmaningar.