1 661 928 SEK
Omsättning
▲ 15,4%
635 498 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,9%
92,1%
Soliditet
Mycket God
38,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-11

Substansvärdering

Tillgångar:1 160 895 SEK
Skulder:-92 129 SEK
Substansvärde:1 068 766 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 38,2% och soliditeten på 92,1% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Tillväxttaktterna på 15-30% visar att företaget befinner sig i en accelererad expansionsfas med god kapacitet att generera både omsättning och resultat.

Företagsbeskrivning

Bolaget kombinerar verksamhet inom journalistik, författande av skönlitteratur och fackböcker med vetenskapliga informationssökningar samt specialiserad rådgivning och personaluthyrning inom celiaki och glutenfritt. Den sociala dimensionen med stöd till Celiakifonden via intäkter från barnboken Lotta och Tarm-Ludde ger företaget ett unikt värdeerbjudande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 489 069 SEK till 635 498 SEK, en ökning på 29,9% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 92,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital växte från 864 904 SEK till 1 068 766 SEK, en ökning på 23,6% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget god finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 439 963 SEK till 1 661 928 SEK, en tillväxt på 15,4% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster och produkter.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är relativt liten med en omsättning på 1,7 miljoner SEK, vilket kan göra det sårbart för plötsliga marknadsförändringar
  • Den höga beroendegraden av specifika verksamhetsområden (celiaki och förlagsverksamhet) skapar koncentrationsrisk om efterfrågan minskar i dessa segment

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 38,2% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning (+15,4%) och resultat (+29,9%) visar på en positiv momentum som kan utnyttjas för ytterligare marknadspenetration
  • Den sociala dimensionen med stöd till Celiakifonden skapar positiv varumärkesexponering och differentiering på marknaden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+15,4%), resultattillväxt (+29,9%), eget kapital tillväxt (+23,6%) och tillgångstillväxt (+18,3%). Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt som inte bara ökar omsättningen utan också genererar avsevärt högre lönsamhet och kapitaltillväxt.