7 924 000 SEK
Omsättning
▼ 2,6%
1 069 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,9%
79%
Soliditet
Mycket God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
620 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:6 598 530 SEK
Skulder:-992 721 SEK
Substansvärde:3 697 655 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande omsättning, resultat och eget kapital. Trots en hög vinstmarginal på 13.4% har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år. Den exceptionellt höga soliditeten på 79.0% ger dock ett visst skydd mot de negativa trenderna. Företaget befinner sig i en fas av avmattning eller omstrukturering där lönsamheten bibehålls men volymerna minskar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning och reparationer av maskiner och verktyg och verkar i egen fastighet. Som helägt dotterbolag till AKTK Holding AB har det funnits sedan 1985, vilket indikerar ett etablerat företag med lång erfarenhet i branschen. Verksamheten bedrivs i Aneby.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 423 000 SEK till 1 069 000 SEK, en minskning på 354 000 SEK eller -24.9%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 79.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 641 695 SEK till 3 697 655 SEK, en nedgång på 944 040 SEK. Denna minskning är större än resultatförlusten, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 310 711 SEK till 7 975 617 SEK, en nedgång på 335 094 SEK eller -2.6%. Detta visar på minskad försäljningsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av både omsättning (-2.6%) och resultat (-24.9%) pekar på strukturella utmaningar i verksamheten
  • Kraftig minskning av eget kapital med 944 040 SEK på ett år kan begränsa investeringsmöjligheter
  • Markant nedgång i totala tillgångar från 8 291 579 SEK till 6 598 530 SEK indikerar avveckling eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 13.4% visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam trots nedgång
  • Exceptionellt hög soliditet på 79.0% ger utrymme för investeringar och omstrukturering
  • Verksamhet i egen fastighet minskar löpande kostnader och ger stabilitet