2 584 416 SEK
Omsättning
▲ 14%
177 675 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,7%
24,4%
Soliditet
God
7,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 112 911 SEK
Skulder:-1 598 367 SEK
Substansvärde:514 544 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den kombinationen indikerar att företaget kan ha genomfört en omstrukturering eller avyttring av tillgångar samtidigt som den operativa verksamheten förbättrats. Vinstmarginalen på 7,1% är stabil och soliditeten på 24,4% är acceptabel men inte hög för en bransch med kapitalintensiva tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tjänster för transporter, reparation och service av maskiner och jordbruksutrustning samt lantbruk och djurhållning. Denna kombination av verksamheter är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket gör tillgångsutvecklingen särskilt intressant att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 130 973 SEK till 177 675 SEK, en ökning med 35,7% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivisering i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 24,4% är acceptabel men i den lägre delen för en kapitalintensiv bransch, vilket indikerar ett måttligt skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 374 396 SEK till 514 544 SEK, en tillväxt på 37,4% som främst drivs av årets vinst och visar på stärkt finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 290 797 SEK till 2 515 524 SEK, en tillväxt på 13,9% som visar på en positiv marknadsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 14,0% från 2 456 561 SEK till 2 112 911 SEK, vilket kan indikera avyttringar av produktiv kapacitet som kan begränsa framtida tillväxt
  • Relativt låg soliditet på 24,4% kan begränsa möjligheterna till ytterligare finansiering för investeringar
  • Branschens kapitalintensiva karaktär ställer höga krav på kontinuerliga investeringar i maskiner och utrustning

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 35,7% visar på god operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling
  • Omsättningstillväxt på 13,9% indikerar positiv marknadsutveckling och konkurrenskraft
  • Eget kapital ökade med 37,4% till 514 544 SEK, vilket ger en stabil bas för framtida investeringar

Trendanalys

Omsättningen visar en stark och stadig tillväxt över de senaste tre åren, vilket tyder på en framgångsrik expansion av verksamheten. Resultatet efter finansnetto har däremot haft en mer volatil utveckling med en kraftig nedgång 2022 följt av en återhämtning, men vinstmarginalen är fortfarande betydligt lägre än 2021, vilket indikerar att lönsamheten inte hängt med i den snabba omsättningstillväxten. Eget kapital har ökat kraftigt, vilket stärker balansräkningen. Soliditeten sjönk markant 2023, troligen på grund av stora investeringar som syns i tillgångarna, men har återhämtat sig delvis 2024. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxt som investerat i framtiden, men som behöver få upp lönsamheten till en mer hållbar nivå för en stabil framtida utveckling.