6 717 976 SEK
Omsättning
▲ 101,3%
1 426 795 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 606,7%
74,2%
Soliditet
Mycket God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
247 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-04

Substansvärdering

Tillgångar:1 695 922 SEK
Skulder:-438 126 SEK
Substansvärde:1 257 796 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en dramatisk förbättring på samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen från 3,3 miljoner till 6,7 miljoner SEK kombinerat med en övergång från förlust till betydande vinst på 1,4 miljoner SEK indikerar en genomgripande positiv förändring i verksamheten. Den mycket höga soliditeten på 74,2% och den kraftiga tillväxten i eget kapital med över 600% visar att företaget har en mycket stark finansiell struktur efter detta framgångsrika år.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver VVS-verksamhet med säte i Eslöv och har varit registrerat sedan 2014. VVS-branschen är typiskt projektbaserad med variation i omsättning mellan perioder, vilket gör den starka tillväxten under 2023 anmärkningsvärd för denna typ av verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -281 586 SEK till en vinst på 1 426 795 SEK, en förbättring på 606,7%. Denna omvandling från rött till svart talar för starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 74,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade explosivt med 620,0% från 174 682 SEK till 1 257 796 SEK, främst drivet av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 101,3% från 3 337 980 SEK till 6 717 976 SEK, vilket indikerar antingen större projekt, fler kunder eller prishöjningar som gett avtryck.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 100% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt begränsade tillgångar på 1,7 miljoner SEK kan begränsa kapaciteten att ta emot större projekt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida resultat negativt vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,2% visar på excellens i operativ effektivitet och prissättning
  • Stark soliditet ger utrymme för framtida expansion och investeringar utan extern finansiering
  • Befintlig verksamhetsmodell har bevisat sin lönsamhet och kan skalas upp ytterligare

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+101,3%), resultattillväxt (+606,7%), eget kapital tillväxt (+620,0%) och tillgångstillväxt (+130,3%). Denna konsistent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en genomgripande och koordinerad förbättring av företagets hela verksamhet.