24 408 000 SEK
Omsättning
▲ 9,7%
4 318 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,9%
76%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
2 520 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:13 944 020 SEK
Skulder:-2 887 792 SEK
Substansvärde:8 771 232 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med starka nyckeltal och god lönsamhet. Alla huvudområden – omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar – uppvisar förbättringar, vilket indikerar en sund och balanserad tillväxt. Den exceptionellt höga soliditeten på 76.0% tillsammans med en hög vinstmarginal på 17.3% placerar företaget i en mycket stark finansiell position. Detta är ett etablerat, moget företag som framgångsrikt genererar avkastning och stärker sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer luft- och energitekniska produkter i plast. Denna typ av specialtillverkning kräver sannolikt investeringar i formgivning och verktyg, vilket förklarar den höga soliditeten som krävs för att finansiera sådan verksamhet. Den höga vinstmarginalen tyder på att produkterna har ett gott värde och att företaget har en stark marknadsposition inom sin nisch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 4 116 000 SEK till 4 318 000 SEK, en ökning på 4.9%. Detta visar att företaget inte bara säljer mer, utan också behåller en mycket god lönsamhet trots eventuella ökade kostnader.

Soliditet: En soliditet på 76.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget i princip är skuldfritt och har en mycket låg finansieringsrisk, vilket ger stort handlingsutrymme för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital växte något från 8 736 492 SEK till 8 771 232 SEK. Denna måttliga tillväxt på 0.4% beror sannolikt på att en stor del av årets vinst har utdelats till ägarna, vilket är typiskt för ett etablerat och lönsamt familjeföretag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 22 704 861 SEK till 24 946 937 SEK, en tillväxt på 9.7%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik försäljning och en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 4.9% ligger lägre än omsättningstillväxten på 9.7%, vilket kan indikera en minskning av rörelsemarginalen eller ökade kostnader.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med en tillgångstillväxt på 11.6% till 13 944 020 SEK ger utrymme för att investera i kapacitet och ytterligare expansion.
  • Den höga vinstmarginalen på 17.3% ger goda förutsättningar för att generera kontanta medel för investeringar och utdelning.
  • Den positiva trenden inom alla nyckeltal pekar på en stabil tillväxtfas.

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+9.7%), resultat (+4.9%), eget kapital (+0.4%) och tillgångar (+11.6%). Den samlade bilden är att av ett välskött, etablerat företag i en kontrollerad tillväxtfas med extremt stark finansiell styrka.