793 000 SEK
Omsättning
▲ 99,8%
483 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,6%
65%
Soliditet
Mycket God
60,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 293 792 SEK
Skulder:-398 438 SEK
Substansvärde:659 570 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med nästan fördubbling av både omsättning och resultat jämfört med föregående år. Den mycket höga vinstmarginalen på 60,9% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med effektiv kostnadskontroll. Soliditeten på 65% är stark och företaget har samtidigt lyckats investera i tillgångar som ökat med 54,8%, vilket pekar på en sund balans mellan tillväxt och finansiell stabilitet. Detta är ett moget företag (grundat 1984) som tydligt accelererar sin tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsult- och konstruktionsverksamhet inom termodynamik samt forskning och utveckling inom denna och närliggande branscher. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade konsultverksamheter med hög kompetens och kunskapsintensiva tjänster, där lönsamheten drivs mer av expertis än av materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 242 000 SEK till 483 000 SEK, en tillväxt på 99,6%. Den parallella utvecklingen med omsättningen visar att företaget skalat upp sin verksamhet mycket effektivt utan att lönsamheten försämrats.

Soliditet: Soliditeten på 65,0% är mycket stark och långt över vad som anses som ett sunt nivå (ofta 20-40%). Detta innebär att företaget är mycket självfinansierat och har låg beroende av lånade medel, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 373 654 SEK till 659 570 SEK, en tillväxt på 76,5%. Denna ökning kan till stor del förklaras av att årets starka resultat på 483 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 397 005 SEK till 792 996 SEK, en tillväxt på 99,8%. Denna nästan fördubbling indikerar antingen större kunduppdrag, höjda taxor, eller att företaget tagit marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på nästan 100% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • Företagets storlek och koncentration på en specifik nisch (termodynamik) kan göra det sårbart för konjunktursvängningar i just denna bransch.
  • För att upprätthålla tillväxten kan behovet av rekrytering öka, vilket riskerar att pressa den exceptionellt höga vinstmarginalen.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen och höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar i verksamheten eller förvärv utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten effektivt visar på en replikerbar affärsmodell med potential för ytterligare expansion.
  • Den mycket höga lönsamheten ger möjlighet till avkastning till ägarna eller att finansiera framtida tillväxt med interna medel.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+99,8%), resultat (+99,6%), eget kapital (+76,5%) och tillgångar (+54,8%). Denna samstämmighet indikerar en genomgående positiv utveckling i hela verksamheten, inte bara i intäkterna utan även i den underliggande finansiella styrkan.