6 387 000 SEK
Omsättning
▼ 4,2%
1 358 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,3%
84%
Soliditet
Mycket God
20,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-04

Substansvärdering

Tillgångar:6 948 773 SEK
Skulder:-609 824 SEK
Substansvärde:3 768 949 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka nyckeltal men negativa trender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 20,2% och exceptionell soliditet på 84,0%, har både omsättning och resultat minskat markant. Resultatet föll med 30,3% trots en relativt stabil omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet. Den ökade soliditeten till trots befinner sig företaget i en nedgångsfas där lönsamheten urholkas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag inom mekaniska arbeten med handel av branschrelaterade artiklar, verksamt sedan 1960. Som tillverkningsföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och lager, vilket gör den höga soliditeten särskilt betydelsefull.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 1 949 000 SEK till 1 358 000 SEK, en minskning på 591 000 SEK eller 30,3%, vilket visar att lönsamheten försämras avsevärt snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket lånebefriat, vilket ger god finansiell stabilitet och krisresiliens trots lönsamhetsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 479 112 SEK till 3 768 949 SEK, en tillväxt på 8,3% eller 289 837 SEK, främst driven av återinvesterat resultat trots dess nedgång.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 6 677 114 SEK till 6 734 053 SEK, en nedgång på 4,2% som indikerar svagare efterfrågan eller förlorade marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 30,3% trots stabil omsättning tyder på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskande tillgångar från 7 257 913 SEK till 6 948 773 SEK kan indikera nedskärningar eller avveckling av verksamhet.
  • Både omsättning och resultat visar negativ tillväxt, vilket pekar på en negativ affärscykel.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 84,0% ger utrymme för investeringar eller att ta sig igenom en svacka utan finansieringsproblem.
  • Mycket hög vinstmarginal på 20,2% visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam trots nedgången.
  • Eget kapital ökade med 289 837 SEK vilket stärker balansräkningen och skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar.

Trendanalys

Företaget visar en överlag positiv utveckling under perioden trots en motgång under det senaste året. Omsättningen ökade stadigt 2021-2023 men vänder nedåt 2024, vilket tillsammans med ökade kostnader leder till ett kraftigt fall i resultatet från rekordnivåer. Trots detta är den långsiktiga trenden för både resultat och omsättning starkt positiv jämfört med 2021. Företagets finansiella styrka har förbättrats avsevärt med en betydande tillväxt i eget kapital och en mycket hög soliditet som nått 84%, vilket indikerar minskat skuldsättningsbehov. Den senaste årsförsämringen kan tyda på en avmattning eller investeringar som ännu inte bär frukt, men den starka balansräkningen ger goda förutsättningar att hantera en konjunkturnedgång.