16 717 851 SEK
Omsättning
▼ 0,2%
346 308 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 159,4%
55,1%
Soliditet
Mycket God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 047 756 SEK
Skulder:-3 101 442 SEK
Substansvärde:3 641 188 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning har bolaget lyckats förbättra sin lönsamhet markant genom effektivitet eller kostnadskontroll. Den höga soliditeten ger finansiell stabilitet, men den minskande omsättningen och tillgångarna tyder på en företagsomstrukturering eller en strategisk nedskalning. Företaget verkar fokusera på lönsamhet snarare än tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en utmanande marknad.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett möbeltillverkande bolag med säte i Nässjö, registrerat 1986, vilket innebär att det är ett etablerat företag i branschen. Som ett helägt dotterbolag till Faxli Group AB har det sannolikt ett operativt stöd från moderbolaget, vilket kan påverka dess finansiella strategi och resurstillgång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 133 517 SEK till 346 308 SEK, en ökning med 212 791 SEK eller 159.4%. Denna dramatiska förbättring i lönsamhet, trots lägre omsättning, tyder på stark förbättrad kostnadseffektivitet eller lägre räntekostnader.

Soliditet: En soliditet på 55.1% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är väl kapitaliserat, har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet, vilket ger en buffert mot oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 392 645 SEK till 3 641 188 SEK, en tillväxt på 248 543 SEK. Denna ökning beror sannolikt direkt på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 17 851 952 SEK till 16 510 250 SEK, en nedgång på 1 341 702 SEK eller 7.5%. Detta indikerar en svagare försäljning eller eventuellt en avveckling av mindre lönsamma verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Försämrad omsättning på 1 341 702 SEK visar på utmaningar i försäljning eller minskad marknadsandel.
  • Tillgångarna minskade med 831 227 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller en nedskalning av verksamheten.
  • Den låga vinstmarginalen på 2.1%, trots förbättring, gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Resultatet ökade med 212 791 SEK, vilket visar en stark förmåga att öka lönsamheten även i en period av lägre intäkter.
  • Den höga soliditeten på 55.1% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta sig an skulder för tillväxt om så önskas.
  • Som en del av en koncern har företaget tillgång till moderbolagets resurser och stabilitet.