18 353 000 SEK
Omsättning
▼ 14,3%
2 000 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23%
78%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-28

Substansvärdering

Tillgångar:12 546 518 SEK
Skulder:-2 000 241 SEK
Substansvärde:6 706 277 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskning inom samtliga viktiga finansiella parametrar. Trots att företaget fortfarande är lönsamt och har hög soliditet, pekar de konsekventa nedgångarna i omsättning, resultat och eget kapital på strukturella utmaningar. Ett etablerat företag från 1991 som uppvisar denna typ av nedåtgående trend över samtliga nyckeltal indikerar potentiella problem i verksamheten eller marknadsförhållanden som påverkar lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruk med inriktning på kycklinguppfödning och har sitt säte i Kalmar. Som ett jordbruksföretag är det troligtvis känsligt för råvarupriser, djursjukdomar och marknadsfluktuationer inom livsmedelsbranschen. Företaget är etablerat sedan 1991, vilket indikerar lång erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 596 000 SEK till 2 000 000 SEK, en minskning på 596 000 SEK eller 23,0%. Nedgången i resultat är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryckta marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stark kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot kriser trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 7 367 422 SEK till 6 706 277 SEK, en nedgång på 661 145 SEK. Denna minskning motsvarar ungefär årets resultat, vilket tyder på att vinsten inte räcker till för att täcka andra förändringar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 23 040 001 SEK till 19 600 460 SEK, en nedgång på 3 439 541 SEK eller 14,9%. Denna betydande minskning kan tyda på försämrade marknadsförhållanden eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Konsekvent nedgång i omsättning på 14,9% från 23 040 001 SEK till 19 600 460 SEK
  • Resultatminskning på 23,0% från 2 596 000 SEK till 2 000 000 SEK
  • Minskande eget kapital på 9,0% från 7 367 422 SEK till 6 706 277 SEK
  • Tryckta marginaler där resultatminskningen överstiger omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 78,0% ger god finansiell stabilitet och krisresiliens
  • Fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 10,2% som klassificeras som hög
  • Etablerat företag sedan 1991 med lång branscherfarenhet
  • Befintlig verksamhet som fortfarande genererar positivt kassaflöde